Založ si blog

Vieme koľko stojí mier

Nepotrebujeme robiť komplikovaný a presný výpočet, stačí zjednodušene.

Najprv upresnenie služby „mier“. Tak ako sa môže niekto ocitnúť v požiari, tak oveľa častejšie sa môže niekto ocitnúť v konfliktej situácii.

Ak pri požiari postupujeme správne, tak minimalizujeme škody na majetku a zdraví. Ak nesprávne, tak tie škody sa môžu aj zväčšiť. Aby sme mohli postupovať správne máme školenie Ochrany Pred Požiarmi (OPP). Je to samozrejme len názor, ktorý môžeme prijať, ale nemusíme. No ak nechceme aby sa veci zhoršovali (čo nám dáva pocit nešťastia), tak to školenie sa nám snaží ukázať cestu.

Podobné školenia sú aj pre konflikty založené na princípe vyvarovania sa rozdielov (oheň) a hľadaní spoločného (riešenie). Extrémnym príkladom môže byť keď sa stretnú dvaja opačne orientovaný radikáli, teda extrémne veľa rozdielov. A pritom môžu si ich nevšímať a zároveň hľadať niečo spoločné. Amatéri sa zhodnú, že sa spolu baviť nebudú, čo je skvelé lebo zabránili nárastu napätia. Profesionáli však môžu napriek toľkým rozdielom nájsť viac spoločného ako rozdielov, čo je náročné, ale dá sa to a búra to bariéry. Dnešný trend je však opačný, vnímame a dokonca vyhľadávame rozdiely a preto konflikty narastajú (oheň sa šíri).

Teraz k cene za mier. Ak vezmeme, že:

– bežné školenie stojí asi 25 EUR/osoba,

– školenie by bolo asi raz ročne,

– priemerná svetová mesačná mzda je možno 600 EUR,

– napriek školeniam v priemere každý bude potrebovať profesionálny výjazd expertov približne raz za 20 rokov v hodnote 500 EUR,

tak náklady za mier dostaneme na 0,7% našej mzdy. No nie každý platí daň z príjmu (dôchodcovia, chudobný ľudia, …), tak zjednodušene náklady na mier dáme na 2% z príjmu.

ZÁVER

Ak ľudstvo má ambíciu sa posunúť ďalej a nie len ničiť a opravovať zničené a v mieri dokáže mať aspoň o 2% vyššiu produktivitu tým, že nebude zaťažený konfliktami, tak do mieru sa rozhodne oplatí investovať.

Menej extrémizmu, menej vojen

15.10.2023

Všetci vieme, že rastie extrémizmus. Môžeme ho nazvať aj radikalizmus, terorizmus, fašizmus, a tak ďalej, pričom všetky tieto pojmy majú spoločnú vec. Tou spoločnou vecou je považovanie nejakého názoru za výnimočný a odmietanie iných názorov. A pritom je úplne jedno aký názor považujeme za výnimočný. Môže byť napríklad demokracia extrémistická? Môže byť [...]

„Ukážeme, že sa to dá lepšie“

11.10.2023

Liberáli dnes jasne prehlásili, že budú vláde strpčovať život, že budú tvrdo kritizovať, spoja sa s ostatnými opozičným stranami a ukážu, že sa to dá lepšie. Áno, všetko sa dá robiť lepšie. Nikdy nič nebude dokonalé. Liberálny volič sa ich hneď zastane, že boj patrí ku politike. Lenže obyčajný volič, boj nechce. Chce rešpekt, mier a slušný život a nie [...]

Liberáli už Slovensko majú

10.10.2023

Môžeme proti liberalizmu bojovať ako len vieme, no keď je pretláčaný Američanmi, neporazíme ho. Vládu zostavia liberáli a Ódor nepopulárnymi opatreniami berie špinu, ktorá by inak skončila na liberáloch. Ako kedysi komunisti boli dokonalý, dnes tu máme dokonalých liberálov. Ok, možno trošku inak dokonalí, aby nám liberáli ukázali, že my pravdu nemáme, ale majú ju [...]

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

SR Banská Bystrica Donovaly Počasie Sneh BBX

Horské priechody Donovaly a Šturec uzavreli pre nákladnú dopravu

30.11.2023 19:09

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné.

kamióny, kolóny, hranice, vyšný komárnik, barwinek

Kolóna na východnej hranici má asi 20 kilometrov, samosprávy sa obávajú odpadu od kamionistov

30.11.2023 18:33

Kolóny kamiónov na východnej hranici sa tvoria v dôsledku protestnej blokády poľsko-ukrajinských hraničných priechodov poľskými dopravcami.

Jana Černochová, robert kaliňák

Kaliňák poďakoval Česku za velenie v brigáde NATO na Lešti, vznikla v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu

30.11.2023 18:20

Šéf slovenskej obrany ocenil český príspevok k ochrane slovenského vzdušného priestoru.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 218782x
Priemerná čítanosť článkov: 2431x

Autor blogu

Kategórie