Založ si blog

Menej extrémizmu, menej vojen

Všetci vieme, že rastie extrémizmus. Môžeme ho nazvať aj radikalizmus, terorizmus, fašizmus, a tak ďalej, pričom všetky tieto pojmy majú spoločnú vec. Tou spoločnou vecou je považovanie nejakého názoru za výnimočný a odmietanie iných názorov. A pritom je úplne jedno aký názor považujeme za výnimočný.

Môže byť napríklad demokracia extrémistická? Môže byť extrémistické jej presadzovanie, keď sa tvrdí, že len demokracia je výnimočná a iné je zlé. A paradoxom býva, že potom iný názor sa označí za extrémizmus.

A teraz preč s komplikovanými pojmami. Majme môj názor, že 1+1=2. A majme názor spolužiaka, že 1+1=3. Má iný názor a rešpektujem jeho názor. No jeho názor nemôžem prijať, lebo mne by nefungovali počty. Ale to mi nedáva právo označiť môj názor za výnimočný a spolužiaka označiť za hlupáka. To čo môžem, je ponúknuť mu môj názor (ak mi neodobral súhlas na jeho oslovovanie). On tiež môže ponúknuť mne jeho názor. No v momente keď ho začnem nútiť aby si 3 prepísal na 2, začínam sa správať extrémisticky a je jedno aké úmysly mám, že len chcem aby mu fungovali počty. V tom momente som chcel aby prijal niečo čo prijať nedokázal a mal som sa radšej nad svojím názorom zamyslieť, že prečo to nedokázal prijať, že čo som nedostatočne vysvetlil. Teda dopustil som sa extremistického konania.

A robí to zo mňa teroristu? Zaslúžim si aby som bol potrestaný, aby mi bolo ublížené? Jasné, že nie. Aj extrémistických názor je názor, ktorý treba rešpektovať, avšak prijať ho nechceme lebo zvyšuje napätie, spôsobuje konflikty a vojny. A keď vojnu nechceme, niekto by nám mal ukázať ako sa dajú veci riešiť inak a tak aby sme to vedeli prijať. Presne rovnako ako keď chceme aby fungovali počty. Riešenie rozhodne nie je, že teraz by sa so mnou nikto nemal rozprávať. Lebo keď si toto neuvedomíme tak ubližovažovanie sa stane súčasťou nášho života.

Keď však niekto trvá na tom, že vojnu chce tak tam sa vojne samozrejme nevyhneme, ale s čistým svedomím a rešpektom mu tu vojnu môžeme dať a verím, že ho vojnou aj poraziť. Avšak neverím, že niekto vojnu naozaj chce a chce byť porazený. Ibaže by to skrýval a ostatných označoval, že vojnu chcú a mohol ich poraziť. Naštastie každý má právo vyjadriť sám za seba a ešte som nepočul niekoho, kto by vojnu chcel.

Týmto chcem vyzvať aj všetky parlamentné strany, vrátane opozície aby sa nesnažili ubližovať a terorizovať s „dobrým úmyslom, že ich názor je najlepší“, ale vniesli do života viac rešpektu, viac prijateľnej komunikácie a potom viem garantovať, že bude menej extrémizmu a menej vojen.

 

Vieme koľko stojí mier

19.10.2023

Nepotrebujeme robiť komplikovaný a presný výpočet, stačí zjednodušene. Najprv upresnenie služby „mier“. Tak ako sa môže niekto ocitnúť v požiari, tak oveľa častejšie sa môže niekto ocitnúť v konfliktej situácii. Ak pri požiari postupujeme správne, tak minimalizujeme škody na majetku a zdraví. Ak nesprávne, tak tie škody sa môžu aj zväčšiť. Aby sme [...]

„Ukážeme, že sa to dá lepšie“

11.10.2023

Liberáli dnes jasne prehlásili, že budú vláde strpčovať život, že budú tvrdo kritizovať, spoja sa s ostatnými opozičným stranami a ukážu, že sa to dá lepšie. Áno, všetko sa dá robiť lepšie. Nikdy nič nebude dokonalé. Liberálny volič sa ich hneď zastane, že boj patrí ku politike. Lenže obyčajný volič, boj nechce. Chce rešpekt, mier a slušný život a nie [...]

Liberáli už Slovensko majú

10.10.2023

Môžeme proti liberalizmu bojovať ako len vieme, no keď je pretláčaný Američanmi, neporazíme ho. Vládu zostavia liberáli a Ódor nepopulárnymi opatreniami berie špinu, ktorá by inak skončila na liberáloch. Ako kedysi komunisti boli dokonalý, dnes tu máme dokonalých liberálov. Ok, možno trošku inak dokonalí, aby nám liberáli ukázali, že my pravdu nemáme, ale majú ju [...]

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

SR Banská Bystrica Donovaly Počasie Sneh BBX

Horské priechody Donovaly a Šturec uzavreli pre nákladnú dopravu

30.11.2023 19:09

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné.

kamióny, kolóny, hranice, vyšný komárnik, barwinek

Kolóna na východnej hranici má asi 20 kilometrov, samosprávy sa obávajú odpadu od kamionistov

30.11.2023 18:33

Kolóny kamiónov na východnej hranici sa tvoria v dôsledku protestnej blokády poľsko-ukrajinských hraničných priechodov poľskými dopravcami.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 218789x
Priemerná čítanosť článkov: 2431x

Autor blogu

Kategórie