Založ si blog

Menej extrémizmu, menej vojen

Všetci vieme, že rastie extrémizmus. Môžeme ho nazvať aj radikalizmus, terorizmus, fašizmus, a tak ďalej, pričom všetky tieto pojmy majú spoločnú vec. Tou spoločnou vecou je považovanie nejakého názoru za výnimočný a odmietanie iných názorov. A pritom je úplne jedno aký názor považujeme za výnimočný.

Môže byť napríklad demokracia extrémistická? Môže byť extrémistické jej presadzovanie, keď sa tvrdí, že len demokracia je výnimočná a iné je zlé. A paradoxom býva, že potom iný názor sa označí za extrémizmus.

A teraz preč s komplikovanými pojmami. Majme môj názor, že 1+1=2. A majme názor spolužiaka, že 1+1=3. Má iný názor a rešpektujem jeho názor. No jeho názor nemôžem prijať, lebo mne by nefungovali počty. Ale to mi nedáva právo označiť môj názor za výnimočný a spolužiaka označiť za hlupáka. To čo môžem, je ponúknuť mu môj názor (ak mi neodobral súhlas na jeho oslovovanie). On tiež môže ponúknuť mne jeho názor. No v momente keď ho začnem nútiť aby si 3 prepísal na 2, začínam sa správať extrémisticky a je jedno aké úmysly mám, že len chcem aby mu fungovali počty. V tom momente som chcel aby prijal niečo čo prijať nedokázal a mal som sa radšej nad svojím názorom zamyslieť, že prečo to nedokázal prijať, že čo som nedostatočne vysvetlil. Teda dopustil som sa extremistického konania.

A robí to zo mňa teroristu? Zaslúžim si aby som bol potrestaný, aby mi bolo ublížené? Jasné, že nie. Aj extrémistických názor je názor, ktorý treba rešpektovať, avšak prijať ho nechceme lebo zvyšuje napätie, spôsobuje konflikty a vojny. A keď vojnu nechceme, niekto by nám mal ukázať ako sa dajú veci riešiť inak a tak aby sme to vedeli prijať. Presne rovnako ako keď chceme aby fungovali počty. Riešenie rozhodne nie je, že teraz by sa so mnou nikto nemal rozprávať. Lebo keď si toto neuvedomíme tak ubližovažovanie sa stane súčasťou nášho života.

Keď však niekto trvá na tom, že vojnu chce tak tam sa vojne samozrejme nevyhneme, ale s čistým svedomím a rešpektom mu tu vojnu môžeme dať a verím, že ho vojnou aj poraziť. Avšak neverím, že niekto vojnu naozaj chce a chce byť porazený. Ibaže by to skrýval a ostatných označoval, že vojnu chcú a mohol ich poraziť. Naštastie každý má právo vyjadriť sám za seba a ešte som nepočul niekoho, kto by vojnu chcel.

Týmto chcem vyzvať aj všetky parlamentné strany, vrátane opozície aby sa nesnažili ubližovať a terorizovať s „dobrým úmyslom, že ich názor je najlepší“, ale vniesli do života viac rešpektu, viac prijateľnej komunikácie a potom viem garantovať, že bude menej extrémizmu a menej vojen.

 

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Porozumenie alebo nenávisť

22.05.2024

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života. Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

Nigel Farage

Farage: Putinovu inváziu vyprovokovali EÚ a NATO. Hanebný krčmový povaľač, nešetrili ho kritici

22.06.2024 17:20

Šéf pravicovo populistickej strany Reform UK zožal kritiku naprieč politickým spektrom.

bachmut

Škaredá, nepochopiteľná, prekrútená a hlúpa. Náhodný záznam z kamery zachytáva hrôzy na fronte na Ukrajine

22.06.2024 16:50

Miestami roztrasená snímka zachytáva vojakov v zákope, ako sa snažia zorganizovať evakuáciu spolubojovníkov, ktorí uviazli v prvej línii.

Chorvatsko vojensky areal

Čech, ktorému granát zabil malého syna, hľadal vojenské predmety. Prečo Chorváti neoplotili armádne cvičisko?

22.06.2024 16:15

Treba armádou využívaný areál kompletne uzavrieť alebo stačí, keď návštevníci budú používať zdravý rozum?

Grécko Rodos požiare lesné ľudia evakuácia

Turisti z jachty ohňostrojom zapálili grécky ostrov Hydra

22.06.2024 15:42, aktualizované: 17:55

Niektorí ľudia sa napriek neustálym varovaniam správajú nezodpovedne a k vzniku požiarov tak v tomto suchom a horúcom počasí prispievajú.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 267307x
Priemerná čítanosť článkov: 2366x

Autor blogu

Kategórie