Nepotrebujeme robiť komplikovaný a presný výpočet, stačí zjednodušene.
Najprv upresnenie služby „mier“. Tak ako sa môže niekto ocitnúť v požiari, tak oveľa častejšie sa môže niekto ocitnúť v konfliktej situácii.
Ak pri požiari postupujeme správne, tak minimalizujeme škody na majetku a zdraví. Ak nesprávne, tak tie škody sa môžu aj zväčšiť. Aby sme mohli postupovať správne máme školenie Ochrany Pred Požiarmi (OPP). Je to samozrejme len názor, ktorý môžeme prijať, ale nemusíme. No ak nechceme aby sa veci zhoršovali (čo nám dáva pocit nešťastia), tak to školenie sa nám snaží ukázať cestu.
Podobné školenia sú aj pre konflikty založené na princípe vyvarovania sa rozdielov (oheň) a hľadaní spoločného (riešenie). Extrémnym príkladom môže byť keď sa stretnú dvaja opačne orientovaný radikáli, teda extrémne veľa rozdielov. A pritom môžu si ich nevšímať a zároveň hľadať niečo spoločné. Amatéri sa zhodnú, že sa spolu baviť nebudú, čo je skvelé lebo zabránili nárastu napätia. Profesionáli však môžu napriek toľkým rozdielom nájsť viac spoločného ako rozdielov, čo je náročné, ale dá sa to a búra to bariéry. Dnešný trend je však opačný, vnímame a dokonca vyhľadávame rozdiely a preto konflikty narastajú (oheň sa šíri).
Teraz k cene za mier. Ak vezmeme, že:
– bežné školenie stojí asi 25 EUR/osoba,
– školenie by bolo asi raz ročne,
– priemerná svetová mesačná mzda je možno 600 EUR,
– napriek školeniam v priemere každý bude potrebovať profesionálny výjazd expertov približne raz za 20 rokov v hodnote 500 EUR,
tak náklady za mier dostaneme na 0,7% našej mzdy. No nie každý platí daň z príjmu (dôchodcovia, chudobný ľudia, …), tak zjednodušene náklady na mier dáme na 2% z príjmu.
ZÁVER
Ak ľudstvo má ambíciu sa posunúť ďalej a nie len ničiť a opravovať zničené a v mieri dokáže mať aspoň o 2% vyššiu produktivitu tým, že nebude zaťažený konfliktami, tak do mieru sa rozhodne oplatí investovať.
Celá debata | RSS tejto debaty