Založ si blog

Riško je schopný, ale nie múdry.

Schopnosť vám zaručí, že niečo dokážete spraviť. Múdrosť, že to čo spravíte, bude dobré.

 

 

Schopnosť sa orientuje na podnet (vstupy), kým múdrosť sa orientuje na cieľ (výstupy). Keď schopnému človeku zmeníte vstupy, spraví čo je v jeho silách na podobné vstupy, na ktoré má schopnosti vyvinuté a neuspokojivý výsledok pripíše nevhodnosti vstupov. Naopak keď múdremu človeku zmeníte vstupy, tak bude hľadať vhodné vstupy alebo upravovať pôvodné vstupy (vylepšovať) aby dosiahol uspokojivý výsledok, no vďaka chýbajúcim schopnostiam to zoberie viac času aby sa k nemu dopracoval.

 

 

Teda schopný človek dokáže toho spraviť viac, mať napríklad krásne dlhý životopis, napísať veľa kníh bez gramatických chýb, … kým múdry človek mení veci k lepšiemu.

 

 

Napríklad vojnu vieme prirovnať k výsledkom schopností človeka, ale nie k jeho múdrosti. Zapríčinené je to tým, že pozície sú skôr obsadzované schopnejšími ľuďmi ako múdrejšími. Potom ten schopný človek vám môže nadávať do „hlupákov“, keď nebudete spĺňať jeho predstavy o vstupoch aké potrebuje. Múdry človek naopak bude potrebovať vašu pomoc aby dokázal zmeniť veci k lepšiemu. No na múdrych nemáme radi to, že často nájdu lepší spôsob ako sa dostať k cieľu vďaka neobmedzenému rozsahu vstupov a tak môžu meniť názor kým sa do toho cieľa dostanú.

 

 

No čím je ľudstvo vyspelejšie, tým rastú schopnosti jednotlivcov a už aj malé dieťa dokáže toho spraviť veľa len stlačením jedného tlačidla. Vývojom umelej inteligencie by sa mohlo dosiahnuť to, aby každý jednotlivec mal dostatočné schopnosti na všetko a možno múdrosť prestane byť utláčaná na úkor schopností na akejkoľvek pracovnej pozícii. Bude väčší dôraz na zlepšovanie a svet bude bezpečnejší, lebo sa nájdu fungujúce spôsoby ako zhoršovanie obmedzovať. Ak sa toho dožijeme 🙂

 

 

Dnes, podľa mňa takým typickým schopným hlupákom je Riško. Bude bojovať za svoje (vstupy) bez ohľadu na iných, aby mohol ukázať čo dokáže, aj keď vstupy sú málokedy také aké si predstavujeme. Preto rozbíja jednu vládu za druhou. Žiadna vláda mu nebude nikdy dosť dobrá. Aj keď má málo voličov, dokáže mať veľkú moc. Je to človek, postavený na schopnostiach a základy človeka sa menia veľmi ťažko. Schopnosti sa však dajú naučiť alebo získať, preto je lepšie stavať na múdrosti a ľudia postavení na schopnostiach môžu pomáhať tým múdrim. Za predpokladu, že schopnejší svoju moc nebudú používať proti múdrejším a múdrejší budú vedieť využiť schopnosti schopných aby sa veci nerozbíjali, ale zlepšovali.

 

 

Streľba? Vitaj liberalizmus

28.09.2023

Viac tolerancie zo strany štátu, oslabenie zásahu štátu, posilňovanie jednotlivcov, jednotlivci si majú riešiť problémy sami. A k tomu pripočítame ekonomické výhody z predaja drog, zbraní a ekonomické výhody z narastajúceho strachu. Bratislava najviac podporuje liberalizmus. V Bratislave sa najviac budeme stretávať so streľbami pokiaľ prostredie bude také, že jednotlivec [...]

Chválim voličov čo majú vlastný názor

20.09.2023

Kto ešte nevidel, odporúčam úspešný film z roku 2021 s Jennifer Lawrencovou, Meryl Streepovou a Leonardom DiCapriom nazvaný „Don’t Look Up“ (v dabovanej verzii „K zemi hľaď!“). Film je krásnou ukážkou toho ako nesprávna politika v nesprávnu dobu môže poškodiť ľudstvo. Na ľahšie pochopenie je vo filme uvedená katastrofická hrozba a [...]

Podstata života

01.09.2023

Toto je snaha podstatu života vyjadriť čo najviac exaktne (aby sa ľahšie chápala) a všeobecne (aby pokryla možno všetko). Ak niečo dôležité chýba, alebo niečo nie je jasné, autor bude reagovať v diskusii. 1) Vzťahy – sú väzby spôsobené najmä opačnou polaritou (niečo ako silnejšia elektromagnetická sila) a zároveň prirodzenou príťažlivosťou (niečo ako [...]

Bratislava polícia Dúbravka

Krvavá dráma v Dúbravke. Aký mal strelec podľa psychiatra motív?

28.09.2023 19:05

Muž strieľal na sídlisku v Bratislave do ľudí aj policajtov.

voľby 2023, urny

Je Slovensku treba deravé moratórium? Volebný rozruch síce stíšilo, no ani zďaleka nemá volič od politikov pokoj

28.09.2023 19:00

Volebné moratórium momentálne zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň a médiám informovať o ich pozitívnom, aj negatívnom hodnotení.

Elon Musk, Twitter

Muskova sociálna sieť sa otvára hoaxom o voľbách, zrušila možnosť nahlasovania

28.09.2023 18:34

Nedávna štúdia ukázala, že práve X má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov.

USA / Kurz / učitelia / streľba /

Vyčíňanie 32-ročného útočníka si v Rotterdame vyžiadalo niekoľko obetí

28.09.2023 17:34, aktualizované: 18:14

Útočník založil požiar v byte a aj v nemocnici.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 209979x
Priemerná čítanosť článkov: 2442x

Autor blogu

Kategórie