Založ si blog

Riško je schopný, ale nie múdry.

Schopnosť vám zaručí, že niečo dokážete spraviť. Múdrosť, že to čo spravíte, bude dobré.

 

 

Schopnosť sa orientuje na podnet (vstupy), kým múdrosť sa orientuje na cieľ (výstupy). Keď schopnému človeku zmeníte vstupy, spraví čo je v jeho silách na podobné vstupy, na ktoré má schopnosti vyvinuté a neuspokojivý výsledok pripíše nevhodnosti vstupov. Naopak keď múdremu človeku zmeníte vstupy, tak bude hľadať vhodné vstupy alebo upravovať pôvodné vstupy (vylepšovať) aby dosiahol uspokojivý výsledok, no vďaka chýbajúcim schopnostiam to zoberie viac času aby sa k nemu dopracoval.

 

 

Teda schopný človek dokáže toho spraviť viac, mať napríklad krásne dlhý životopis, napísať veľa kníh bez gramatických chýb, … kým múdry človek mení veci k lepšiemu.

 

 

Napríklad vojnu vieme prirovnať k výsledkom schopností človeka, ale nie k jeho múdrosti. Zapríčinené je to tým, že pozície sú skôr obsadzované schopnejšími ľuďmi ako múdrejšími. Potom ten schopný človek vám môže nadávať do „hlupákov“, keď nebudete spĺňať jeho predstavy o vstupoch aké potrebuje. Múdry človek naopak bude potrebovať vašu pomoc aby dokázal zmeniť veci k lepšiemu. No na múdrych nemáme radi to, že často nájdu lepší spôsob ako sa dostať k cieľu vďaka neobmedzenému rozsahu vstupov a tak môžu meniť názor kým sa do toho cieľa dostanú.

 

 

No čím je ľudstvo vyspelejšie, tým rastú schopnosti jednotlivcov a už aj malé dieťa dokáže toho spraviť veľa len stlačením jedného tlačidla. Vývojom umelej inteligencie by sa mohlo dosiahnuť to, aby každý jednotlivec mal dostatočné schopnosti na všetko a možno múdrosť prestane byť utláčaná na úkor schopností na akejkoľvek pracovnej pozícii. Bude väčší dôraz na zlepšovanie a svet bude bezpečnejší, lebo sa nájdu fungujúce spôsoby ako zhoršovanie obmedzovať. Ak sa toho dožijeme 🙂

 

 

Dnes, podľa mňa takým typickým schopným hlupákom je Riško. Bude bojovať za svoje (vstupy) bez ohľadu na iných, aby mohol ukázať čo dokáže, aj keď vstupy sú málokedy také aké si predstavujeme. Preto rozbíja jednu vládu za druhou. Žiadna vláda mu nebude nikdy dosť dobrá. Aj keď má málo voličov, dokáže mať veľkú moc. Je to človek, postavený na schopnostiach a základy človeka sa menia veľmi ťažko. Schopnosti sa však dajú naučiť alebo získať, preto je lepšie stavať na múdrosti a ľudia postavení na schopnostiach môžu pomáhať tým múdrim. Za predpokladu, že schopnejší svoju moc nebudú používať proti múdrejším a múdrejší budú vedieť využiť schopnosti schopných aby sa veci nerozbíjali, ale zlepšovali.

 

 

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Porozumenie alebo nenávisť

22.05.2024

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života. Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

ONLINE: CNN: Rusi zmenili taktiku, bezprecedentne tlačia na energetiku Ukrajiny

23.06.2024 06:30

Rusko vyvíja veľký tlak na už aj tak otrasený energetický systém Ukrajiny. Zmenilo taktiku, predtým boli útoky menej presné a bolo ľahšie škody opraviť, píše CNN.

Americká vojenská loď Dwighta Eisenhowera, jemen

USA stiahli lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower z Červeného mora

23.06.2024 06:00

Americká armáda po niekoľkomesačnom nasadení stiahla z Červeného mora svoju lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower a jej sprievodné plavidlá.

ATACMS, rakety

Západné zbrane zmenili hru: Ukrajinci zatlačili Rusov. Uvoľnite nám ruky, vďaka ATACMS vyhráme, odkazujú z frontu

23.06.2024 00:00

Vojenskí velitelia volajú po zrušení obmedzení pre strely dlhého doletu.

potopenie, utopenie, plávanie, smrť, more, voda, ruka

V rybníku pri Hrušove sa topila dvojica, ženu vytiahli, muža sa nepodarilo zachrániť. Zrejme účinkoval alkohol

22.06.2024 20:44

Na miesto prišli aj hasiči - potápači z Rimavskej Soboty.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 267490x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu

Kategórie