Založ si blog

Čo robiť aby bolo lepšie?

Lepšie znamená, že vynaložíme menej nákladov na svoje potreby. Nižšie náklady vznikajú vďaka vylepšeniam. Naopak, keď sa niečo zhoršuje, musíme platiť viac. Pokles cien nám vyvoláva šťastie a naopak stúpanie cien nám ubližuje. Napríklad hovienka od psov na chodníku nás nútia si dávať väčší pozor kam stúpame a napriek tomu občas do nejakého skočíme a musíme topánky vyčistiť. Ubližuje nám to. Naopak vodorovný pás, na ktorý sa len postavíme a posunie nás kam chceme nám urobí radosť, lebo nám život zjednoduší.

 

Zvyšovaniu cien, teda zhoršovaniu podmienok na život, hovoríme inflácia. Ak dôjde k eskalácii zhoršovania, môže inflácia byť hyper ubližujúca, hyperinflácia. Potom všetko môže stratiť hodnotu a budeme bojovať len o holé prežitie. Napríklad ja zhorším dostupnosť výrobku (zvýšim cenu a navýšim si príjem), lebo niekto mne niečo skomplikoval. Niekto iný zase niečo zhorší, lebo ja som mu skomplikoval život. A tak ďalej. A keď dôjde k obrovskému reťazovému nárastu zhoršovania, zdražovaniu, časom na ničom už nebude záležať.

 

Lenže dá sa zlepšovať keď niekto zhoršuje? Áno. Akceptovanie, že mne môže niekto ubližovať lebo ja môžem ublíživať niekomu ďalšiemu a robí to každý, je síce jednoduché, ale krátkozraké, nezodpovedné a časom likvidačné. Teda nemôžeme akceptovať to, že nám niekto ubližuje, niečo zhoršuje. Ak nám niekto chce ublížiť, tak tlačí nás do vojny. Lenže my nechceme do vojny a tak informujeme, že nám ubližuje a dávame mu priestor alebo aj pomoc na nájdenie iného riešenia, ktoré bude akceptovateľné. Ak však niekto trvá na našom ublížení napriek existujúcim obojstranne výhodným možným riešeniam, nesmieme sa vojne vyhýbať. Lebo ak to necháme tak, bude to výhodné pre toho, kto nám ubližuje a pre neho by bolo hlúpe keby prestal vo výhodnom. Ak nás niekto tlačí do vojny, musí mu byť jasné, že vo vojne je ubližované obidvom stranám. Ak sme príliš slabý niekomu dostatočne ublížiť aby prehodnotil svoje úmysly, alebo to nemôžeme, hľadáme spojencov (napr. políciu). No musí byť jasné, že my ubližovať nechceme a ubližujeme jedine tomu, kto trvá na našom ublížení. Potom jeho ublíženie je jeho rozhodnutie z dôvodu vynútenej vojny. Teda nie je to naše rozhodnutie a vždy trváme na tom, že my ubližovať nechceme. A on môže skôr či neskôr prehodnotiť, či trvá na našom ublížení. No niektoré jednorázové ublíženia, ktoré nás nenútia do ubližovania iným, sa neoplatia riešiť.

 

Keď nám bude záležať na sebe samých a aj na iných, budeme veci zlepšovať a všetko bude lepšie.

 

BTW: Ak trvám na obojstrannom zlepšení, som otvorený vylepšeniam a upozorňujem na zhoršenie, nie je to vydieranie, ale snaha o zlepšovanie. Ak naopak trvám na niekoho ublížení a upozorňujem na ešte väčšie ublíženie, to už vydieranie je. Málo kto vie toto.

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Porozumenie alebo nenávisť

22.05.2024

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života. Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

Peter Pellegrini

Ta3 prinesie exkluzívne zábery z inaugurácie Pellegriniho

14.06.2024 10:41

Vo vysielaní budú reportáže aj rozhovory s bývalými prezidentami - Ivanom Gašparovičom, Rudolfom Schusterom a Andrejom Kiskom.

cviková

Sudkyňa Cviková uspela v Štrasburgu: Štát ju väznil protizákonne, priznal jej aj odškodné

14.06.2024 10:00

Cviková má prerušený výkon funkcie sudkyne. Obvinenia vznesené voči nej mali spojitosť s tzv. kauzou Búrka.

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Inaugurácia Pellegriniho krok za krokom: Program má až do večera, pôjde aj mimo Bratislavy. Pripravte sa na obmedzenia

14.06.2024 10:00

Nový prezident bude mať počas prvého dňa nabitý program, slávnosť budú sprevádzať dopravné obmedzenia.

Dolinková

Dolinková spolitizovala nezávislý úrad NIHO. Ani ušetrených 110 miliónov nestačilo, KDH sa obráti na Pellegriniho

14.06.2024 09:49

Slovensko takúto agentúru dlhodobo nemalo, hoci je to štandardom v zahraničí. Podľa novely zákona by v NIHO malo dôjsť k viacerým nelogickým zmenám.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 266487x
Priemerná čítanosť článkov: 2358x

Autor blogu

Kategórie