Založ si blog

Čo robiť aby bolo lepšie?

Lepšie znamená, že vynaložíme menej nákladov na svoje potreby. Nižšie náklady vznikajú vďaka vylepšeniam. Naopak, keď sa niečo zhoršuje, musíme platiť viac. Pokles cien nám vyvoláva šťastie a naopak stúpanie cien nám ubližuje. Napríklad hovienka od psov na chodníku nás nútia si dávať väčší pozor kam stúpame a napriek tomu občas do nejakého skočíme a musíme topánky vyčistiť. Ubližuje nám to. Naopak vodorovný pás, na ktorý sa len postavíme a posunie nás kam chceme nám urobí radosť, lebo nám život zjednoduší.

 

Zvyšovaniu cien, teda zhoršovaniu podmienok na život, hovoríme inflácia. Ak dôjde k eskalácii zhoršovania, môže inflácia byť hyper ubližujúca, hyperinflácia. Potom všetko môže stratiť hodnotu a budeme bojovať len o holé prežitie. Napríklad ja zhorším dostupnosť výrobku (zvýšim cenu a navýšim si príjem), lebo niekto mne niečo skomplikoval. Niekto iný zase niečo zhorší, lebo ja som mu skomplikoval život. A tak ďalej. A keď dôjde k obrovskému reťazovému nárastu zhoršovania, zdražovaniu, časom na ničom už nebude záležať.

 

Lenže dá sa zlepšovať keď niekto zhoršuje? Áno. Akceptovanie, že mne môže niekto ubližovať lebo ja môžem ublíživať niekomu ďalšiemu a robí to každý, je síce jednoduché, ale krátkozraké, nezodpovedné a časom likvidačné. Teda nemôžeme akceptovať to, že nám niekto ubližuje, niečo zhoršuje. Ak nám niekto chce ublížiť, tak tlačí nás do vojny. Lenže my nechceme do vojny a tak informujeme, že nám ubližuje a dávame mu priestor alebo aj pomoc na nájdenie iného riešenia, ktoré bude akceptovateľné. Ak však niekto trvá na našom ublížení napriek existujúcim obojstranne výhodným možným riešeniam, nesmieme sa vojne vyhýbať. Lebo ak to necháme tak, bude to výhodné pre toho, kto nám ubližuje a pre neho by bolo hlúpe keby prestal vo výhodnom. Ak nás niekto tlačí do vojny, musí mu byť jasné, že vo vojne je ubližované obidvom stranám. Ak sme príliš slabý niekomu dostatočne ublížiť aby prehodnotil svoje úmysly, alebo to nemôžeme, hľadáme spojencov (napr. políciu). No musí byť jasné, že my ubližovať nechceme a ubližujeme jedine tomu, kto trvá na našom ublížení. Potom jeho ublíženie je jeho rozhodnutie z dôvodu vynútenej vojny. Teda nie je to naše rozhodnutie a vždy trváme na tom, že my ubližovať nechceme. A on môže skôr či neskôr prehodnotiť, či trvá na našom ublížení. No niektoré jednorázové ublíženia, ktoré nás nenútia do ubližovania iným, sa neoplatia riešiť.

 

Keď nám bude záležať na sebe samých a aj na iných, budeme veci zlepšovať a všetko bude lepšie.

 

BTW: Ak trvám na obojstrannom zlepšení, som otvorený vylepšeniam a upozorňujem na zhoršenie, nie je to vydieranie, ale snaha o zlepšovanie. Ak naopak trvám na niekoho ublížení a upozorňujem na ešte väčšie ublíženie, to už vydieranie je. Málo kto vie toto.

Riško je schopný, ale nie múdry.

09.06.2023

Schopnosť vám zaručí, že niečo dokážete spraviť. Múdrosť, že to čo spravíte, bude dobré. Schopnosť sa orientuje na podnet (vstupy), kým múdrosť sa orientuje na cieľ (výstupy). Keď schopnému človeku zmeníte vstupy, spraví čo je v jeho silách na podobné vstupy, na ktoré má schopnosti vyvinuté a neuspokojivý výsledok pripíše nevhodnosti vstupov. [...]

Pravdu? Žiadny človek sa nedožije . . .

09.01.2023

Pravdu? Každý človek funguje rovnako, žiadny sa nedožije dokonalosti a za vojny môže nevedomosť. Ako funguje človek? Ja mám riešenia. Ty máš riešenia. Každý ich má. Aby si človek presadil svoje, potrebuje moc. A tak veľká časť nášho života môže byť o získavaní moci. Ukážeme svoj úspech, znevážime úspech iného a čím hlasnejší budeme, čím väčšiu moc [...]

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Dědeček aj Slota mali mať exemplárne tresty. Nie je dôvod, aby k nim boli súdy zhovievavé

09.06.2023 22:25

Rozhodnutia súdu by sa nemali komentovať. Tu ide však o ďalšie, ktoré podkopávajú vieru v spravodlivosť na Slovensku.

krym, rusko, ukrajina, výbuch

Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, tvrdia Ukrajinci. Výbuch môže spôsobiť katastrofu

09.06.2023 22:10

Výbušniny by pri zničení továrne uvoľnili "tisíce ton" jedovatých látok.

boris johnson

Boris Johnson končí v britskom parlamente. Osudným sa mu stali večierky počas lockdownu

09.06.2023 22:08

Bývalý britský premiér Boris Johnson oznámil, že s okamžitou platnosťou odstupuje z funkcie poslanca Dolnej snemovne.

Donald Trump

Trump čelí obvineniam z 37 trestných činov. Zverejnili dokumenty

09.06.2023 20:58, aktualizované: 21:25

Trump, v niektorých bodoch spoločne so svojím osobným asistentom Nautom, je obvinený okrem iného z marenia spravodlivosti a držania utajovaných skutočností.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 198569x
Priemerná čítanosť článkov: 2482x

Autor blogu

Kategórie