Založ si blog

Pravdu? Žiadny človek sa nedožije . . .

Pravdu? Každý človek funguje rovnako, žiadny sa nedožije dokonalosti a za vojny môže nevedomosť.

Ako funguje človek? Ja mám riešenia. Ty máš riešenia. Každý ich má. Aby si človek presadil svoje, potrebuje moc. A tak veľká časť nášho života môže byť o získavaní moci. Ukážeme svoj úspech, znevážime úspech iného a čím hlasnejší budeme, čím väčšiu moc budeme mať, tým vidíme väčšiu šancu na presadenie. Aby sme popísali všetky použité zbrane na presadenie, spisovali by sme to všetci veľmi veľa rokov, lebo denne spoznávame veľmi veľa nových zbraní. A zbraňou môže byť nie len nástroj, ale aj akékoľvek slovo, pohyb, myšlienka, viera, stav alebo vlastne čokoľvek.

Lenže cudzie riešenia a ich presadzovanie sa nám nepáčia. Moje riešenie a moje presadzovanie môže potláčať tvoje a tvoje zas moje. Spôsobujeme si navzájom škodu a čím silnejšie zbrane použijeme, tým väčšia škoda môže byť. Tú škodu zakaždým cítime a keď cítime priveľmi, snažíme sa aby nebola. A netýka sa to len ľudí, ale aj vecí. Však skúsme jedlo do žalúdka dostať tým, že si ho budeme tlačiť na brucho. Jedlo sa bude brániť. Znehodnotíme jedlo a možno ublížime aj sebe. Keď ho však jeme ústami, obrana jedla je zanedbateľná a aj naše úsilie je oveľa menšie s oveľa lepším výsledkom. Pokoj ťažkým zbraniam. Ide o riešenie menej nákladné, menej bolestivé, riešenie prispôsobené jedlu a prispôsobené nášmu telu. Volajme ho spoločné riešenie. A rovnako je to aj s ľuďmi. Keď je riešenie prispôsobené ľuďom, je menej nákladné, menej bolestivé a menej zbraní. A tak náš život nemusíme premrhať zbytočným získavaním moci, ale môžeme ho prežiť budovaním spoločných riešení.
Aké sú teda spoločné riešenia pre ľudí? Sú ľudia, ktorí ich poznajú a sú ľudia, ktorí ich odmietajú. Jedných nazývame diktátori a druhých liberáli. Aj keď ich nazývame rôzne, v podstate majú viac spoločného ako sa zdá. Za prvé, nevedia, že dokonalé riešenia neexistujú. Totiž nájdenie a dosiahnutie dokonalého riešenia by stálo neskutočne veľa nákladov, čo je v rozpore s dokonalosťou. Potom táto nevedomosť spôsobuje, že diktátori presadzujú nedokonalé riešenia akokeby boli dokonalé a liberáli ich odmietajú akokeby by vedeli prijať len dokonalé spoločné riešenia. A za druhé, diktátori a liberáli nevedia, že presadzujú vlastné riešenia aj keď si myslia, že tým konajú pre „vyššie spoločné dobro“. Samozrejme používajú pritom dostupné zbrane. Zbraňami ubližujú a preto ich nemáme radi aj keď v každom z nás je aspoň trošku diktátor aj liberál, v každom z nás je nedokonalosť.
A aké sú teda spoločné riešenia pre ľudí? Nie sú, tvoria sa. Základom je ich otvorenosť pre zmenu a zohľadnenie už existujúceho. Teda ohľaduplnosť bez presadzovania a uzatvárania sa. Od toho závisí ako rýchlo sa budú riešenia vyvíjať a či ich čakajú aj kroky späť. Ak je potrebné riešenie použiť, použije sa jeho aktuálny vývoj. Ak nie sme spokojný s aktuálnym vývojom, môžeme zainvestovať do vývoja. Ale vždy pamätajme, že dokonalé riešenia neexistujú a žiadna akokoľvek veľká investícia neprinesie dokonalosť, môže priniesť len vylepšenie.
Je tento článok dokonalý? Určite nie je. Bol len vzatý jeho aktuálny stav. Môže sa zainvestovať do neho a vylepšiť ho, alebo toto všeobecné poznanie rovno použiť na vytvorenie miliónov nových nevšeobecných myšlienok alebo aj nových nevšeobecných článkov alebo kníh alebo …

Vieme koľko stojí mier

19.10.2023

Nepotrebujeme robiť komplikovaný a presný výpočet, stačí zjednodušene. Najprv upresnenie služby „mier“. Tak ako sa môže niekto ocitnúť v požiari, tak oveľa častejšie sa môže niekto ocitnúť v konfliktej situácii. Ak pri požiari postupujeme správne, tak minimalizujeme škody na majetku a zdraví. Ak nesprávne, tak tie škody sa môžu aj zväčšiť. Aby sme [...]

Menej extrémizmu, menej vojen

15.10.2023

Všetci vieme, že rastie extrémizmus. Môžeme ho nazvať aj radikalizmus, terorizmus, fašizmus, a tak ďalej, pričom všetky tieto pojmy majú spoločnú vec. Tou spoločnou vecou je považovanie nejakého názoru za výnimočný a odmietanie iných názorov. A pritom je úplne jedno aký názor považujeme za výnimočný. Môže byť napríklad demokracia extrémistická? Môže byť [...]

„Ukážeme, že sa to dá lepšie“

11.10.2023

Liberáli dnes jasne prehlásili, že budú vláde strpčovať život, že budú tvrdo kritizovať, spoja sa s ostatnými opozičným stranami a ukážu, že sa to dá lepšie. Áno, všetko sa dá robiť lepšie. Nikdy nič nebude dokonalé. Liberálny volič sa ich hneď zastane, že boj patrí ku politike. Lenže obyčajný volič, boj nechce. Chce rešpekt, mier a slušný život a nie [...]

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Vládna koalícia sa dohodla na návrhu budúcoročného rozpočtu

30.11.2023 22:02, aktualizované: 22:16

Návrhy vláda prerokuje hneď v pondelok, Národná rada môže o nich začať rokovať v stredu.

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

SR Banská Bystrica Donovaly Počasie Sneh BBX

Horské priechody Donovaly a Šturec uzavreli pre nákladnú dopravu

30.11.2023 19:09

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 218790x
Priemerná čítanosť článkov: 2431x

Autor blogu

Kategórie