Založ si blog

Pravdu? Žiadny človek sa nedožije . . .

Pravdu? Každý človek funguje rovnako, žiadny sa nedožije dokonalosti a za vojny môže nevedomosť.

Ako funguje človek? Ja mám riešenia. Ty máš riešenia. Každý ich má. Aby si človek presadil svoje, potrebuje moc. A tak veľká časť nášho života môže byť o získavaní moci. Ukážeme svoj úspech, znevážime úspech iného a čím hlasnejší budeme, čím väčšiu moc budeme mať, tým vidíme väčšiu šancu na presadenie. Aby sme popísali všetky použité zbrane na presadenie, spisovali by sme to všetci veľmi veľa rokov, lebo denne spoznávame veľmi veľa nových zbraní. A zbraňou môže byť nie len nástroj, ale aj akékoľvek slovo, pohyb, myšlienka, viera, stav alebo vlastne čokoľvek.

Lenže cudzie riešenia a ich presadzovanie sa nám nepáčia. Moje riešenie a moje presadzovanie môže potláčať tvoje a tvoje zas moje. Spôsobujeme si navzájom škodu a čím silnejšie zbrane použijeme, tým väčšia škoda môže byť. Tú škodu zakaždým cítime a keď cítime priveľmi, snažíme sa aby nebola. A netýka sa to len ľudí, ale aj vecí. Však skúsme jedlo do žalúdka dostať tým, že si ho budeme tlačiť na brucho. Jedlo sa bude brániť. Znehodnotíme jedlo a možno ublížime aj sebe. Keď ho však jeme ústami, obrana jedla je zanedbateľná a aj naše úsilie je oveľa menšie s oveľa lepším výsledkom. Pokoj ťažkým zbraniam. Ide o riešenie menej nákladné, menej bolestivé, riešenie prispôsobené jedlu a prispôsobené nášmu telu. Volajme ho spoločné riešenie. A rovnako je to aj s ľuďmi. Keď je riešenie prispôsobené ľuďom, je menej nákladné, menej bolestivé a menej zbraní. A tak náš život nemusíme premrhať zbytočným získavaním moci, ale môžeme ho prežiť budovaním spoločných riešení.
Aké sú teda spoločné riešenia pre ľudí? Sú ľudia, ktorí ich poznajú a sú ľudia, ktorí ich odmietajú. Jedných nazývame diktátori a druhých liberáli. Aj keď ich nazývame rôzne, v podstate majú viac spoločného ako sa zdá. Za prvé, nevedia, že dokonalé riešenia neexistujú. Totiž nájdenie a dosiahnutie dokonalého riešenia by stálo neskutočne veľa nákladov, čo je v rozpore s dokonalosťou. Potom táto nevedomosť spôsobuje, že diktátori presadzujú nedokonalé riešenia akokeby boli dokonalé a liberáli ich odmietajú akokeby by vedeli prijať len dokonalé spoločné riešenia. A za druhé, diktátori a liberáli nevedia, že presadzujú vlastné riešenia aj keď si myslia, že tým konajú pre „vyššie spoločné dobro“. Samozrejme používajú pritom dostupné zbrane. Zbraňami ubližujú a preto ich nemáme radi aj keď v každom z nás je aspoň trošku diktátor aj liberál, v každom z nás je nedokonalosť.
A aké sú teda spoločné riešenia pre ľudí? Nie sú, tvoria sa. Základom je ich otvorenosť pre zmenu a zohľadnenie už existujúceho. Teda ohľaduplnosť bez presadzovania a uzatvárania sa. Od toho závisí ako rýchlo sa budú riešenia vyvíjať a či ich čakajú aj kroky späť. Ak je potrebné riešenie použiť, použije sa jeho aktuálny vývoj. Ak nie sme spokojný s aktuálnym vývojom, môžeme zainvestovať do vývoja. Ale vždy pamätajme, že dokonalé riešenia neexistujú a žiadna akokoľvek veľká investícia neprinesie dokonalosť, môže priniesť len vylepšenie.
Je tento článok dokonalý? Určite nie je. Bol len vzatý jeho aktuálny stav. Môže sa zainvestovať do neho a vylepšiť ho, alebo toto všeobecné poznanie rovno použiť na vytvorenie miliónov nových nevšeobecných myšlienok alebo aj nových nevšeobecných článkov alebo kníh alebo …

Čo robiť aby bolo lepšie?

24.03.2023

Lepšie znamená, že vynaložíme menej nákladov na svoje potreby. Nižšie náklady vznikajú vďaka vylepšeniam. Naopak, keď sa niečo zhoršuje, musíme platiť viac. Pokles cien nám vyvoláva šťastie a naopak stúpanie cien nám ubližuje. Napríklad hovienka od psov na chodníku nás nútia si dávať väčší pozor kam stúpame a napriek tomu občas do nejakého skočíme a musíme [...]

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

2 kroky od jadrovej vojny

05.10.2022

Aby nebola vojna, ľudia mali šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti vo februári 2022. No postavili sa buď na stranu Ukrajiny alebo Ruska. Teraz majú ľudia šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti aby nebola jadrová vojna. No len čítam ako sa ľudia stavajú na stranu totálnej porážky Ruska alebo na totálnu porážku Ukrajiny. Čo sa musí stať aby sa ľudia poučili? [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 193849x
Priemerná čítanosť článkov: 2454x

Autor blogu

Kategórie