Menej extrémizmu, menej vojen

Všetci vieme, že rastie extrémizmus. Môžeme ho nazvať aj radikalizmus, terorizmus, fašizmus, a tak ďalej, pričom všetky tieto pojmy majú spoločnú vec. Tou spoločnou vecou je považovanie nejakého názoru za výnimočný a odmietanie iných názorov. A pritom je úplne jedno aký názor považujeme za výnimočný.

Môže byť napríklad demokracia extrémistická? Môže byť extrémistické jej presadzovanie, keď sa tvrdí, že len demokracia je výnimočná a iné je zlé. A paradoxom býva, že potom iný názor sa označí za extrémizmus.

A teraz preč s komplikovanými pojmami. Majme môj názor, že 1+1=2. A majme názor spolužiaka, že 1+1=3. Má iný názor a rešpektujem jeho názor. No jeho názor nemôžem prijať, lebo mne by nefungovali počty. Ale to mi nedáva právo označiť môj názor za výnimočný a spolužiaka označiť za hlupáka. To čo môžem, je ponúknuť mu môj názor (ak mi neodobral súhlas na jeho oslovovanie). On tiež môže ponúknuť mne jeho názor. No v momente keď ho začnem nútiť aby si 3 prepísal na 2, začínam sa správať extrémisticky a je jedno aké úmysly mám, že len chcem aby mu fungovali počty. V tom momente som chcel aby prijal niečo čo prijať nedokázal a mal som sa radšej nad svojím názorom zamyslieť, že prečo to nedokázal prijať, že čo som nedostatočne vysvetlil. Teda dopustil som sa extremistického konania.

A robí to zo mňa teroristu? Zaslúžim si aby som bol potrestaný, aby mi bolo ublížené? Jasné, že nie. Aj extrémistických názor je názor, ktorý treba rešpektovať, avšak prijať ho nechceme lebo zvyšuje napätie, spôsobuje konflikty a vojny. A keď vojnu nechceme, niekto by nám mal ukázať ako sa dajú veci riešiť inak a tak aby sme to vedeli prijať. Presne rovnako ako keď chceme aby fungovali počty. Riešenie rozhodne nie je, že teraz by sa so mnou nikto nemal rozprávať. Lebo keď si toto neuvedomíme tak ubližovažovanie sa stane súčasťou nášho života.

Keď však niekto trvá na tom, že vojnu chce tak tam sa vojne samozrejme nevyhneme, ale s čistým svedomím a rešpektom mu tu vojnu môžeme dať a verím, že ho vojnou aj poraziť. Avšak neverím, že niekto vojnu naozaj chce a chce byť porazený. Ibaže by to skrýval a ostatných označoval, že vojnu chcú a mohol ich poraziť. Naštastie každý má právo vyjadriť sám za seba a ešte som nepočul niekoho, kto by vojnu chcel.

Týmto chcem vyzvať aj všetky parlamentné strany, vrátane opozície aby sa nesnažili ubližovať a terorizovať s „dobrým úmyslom, že ich názor je najlepší“, ale vniesli do života viac rešpektu, viac prijateľnej komunikácie a potom viem garantovať, že bude menej extrémizmu a menej vojen.

 

Bezpečnostné záruky

07.04.2026

Bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. Pre Palestínu. Pre Izrael. Ale aj pre Irán. Pre Rusko. Pre Čínu. Pre Spojené štáty. Ale aj pre Taiwan. Pre Južnú Kóreu. Pre Severnú Kóreu. Pre Sýriu. Pre Sudán. A áno — aj pre Slovensko, Česko, Poľsko, Estónsko či Dánsko. Pre všetkých. Pretože bezpečnostné záruky pre jedného nie sú záruky. Sú to len slová — platné dovtedy, [...]

Od mieru k zbrojeniu: nemecký vplyv na novú politiku EÚ

07.04.2026

Európska únia vznikla ako mierový projekt. Jej ambíciou bolo prekonať historické konflikty a vytvoriť priestor spolupráce. Dnes sa však čoraz viac ukazuje, že tento projekt naráža na limity reality. Žijeme vo svete, kde medzi štátmi neexistuje nadradená autorita – žiadna „polícia“, ktorá by vynucovala pravidlá. Medzinárodné prostredie tak funguje v stave, ktorý sa [...]

Mesto bez polície

06.04.2026

Predstav si svet ako jedno obrovské mesto. V ňom nežijú jednotlivci, ale „občania“, ktorými sú štáty. Niektorí sú bohatí podnikatelia, iní ozbrojení drsníci, ďalší sú chudobní a snažia sa len prežiť. Majú svoje domy, hranice, majetok, ale nemajú nad sebou skutočnú políciu, ktorá by ich vedela prinútiť dodržiavať pravidlá. A práve posledných päť rokov [...]

Belgium EU Hungary

Magyar obhajuje výber svojho švagra za ministra spravodlivosti

01.05.2026 22:52

Manželka budúceho ministra prinesie „obeť“ a odstúpi z pozície sudkyne, aby sa predišlo „čo i len zdaniu“ prepletenia zložiek moci.

požiar svidnik

VIDEO: Vo Svidníku po výbuchu odletela strecha a vypukol veľký požiar

01.05.2026 21:58, aktualizované: 22:46

Explózia nastala blízko obytných domov, obyvateľov evakuovali. „Plyn bol odstavený, výbuch kotolne nehrozí,“ uviedla primátorka.

Zelenskyj

Zelenskyj reaguje na šokujúce zábery: Zvýšime platy, „večných“ vojakov postupne uvoľníme

01.05.2026 20:50

Ukrajinský prezident oznámil, že v júni by sa mali zlepšiť podmienky vojakov na fronte.

Ratko Mladic

Smrť mu dýcha na chrbát. Právnici opäť žiadajú slobodu pre Ratka Mladiča, mäsiara z Bosny

01.05.2026 20:33

Medzi zločiny pripisované Mladićovi patrí aj masaker v Srebrenici, pri ktorom bolo zavraždených približne 8 000 bosnianskych mužov a chlapcov.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 147
Celková čítanosť: 357791x
Priemerná čítanosť článkov: 2434x

Autor blogu

Kategórie