Založ si blog

Podstata života

Toto je snaha podstatu života vyjadriť čo najviac exaktne (aby sa ľahšie chápala) a všeobecne (aby pokryla možno všetko). Ak niečo dôležité chýba, alebo niečo nie je jasné, autor bude reagovať v diskusii.

 

1) Vzťahy – sú väzby spôsobené najmä opačnou polaritou (niečo ako silnejšia elektromagnetická sila) a zároveň prirodzenou príťažlivosťou (niečo ako slabšia gravitačná sila).

 

Príťažlivosť opačnou polaritou – ja niečo chcem a druhý to dáva. Napríklad očakávam krásne dievča a to dievča sa chce niekomu páčiť.

 

Silnejšia príťažlivosť – vzájomne niečo chceme a vieme si to dať. Napríklad očakávam sex od partnera, partner očakáva sex odo mňa a vieme si ho vzájomne dať.

 

Odpudivosť – druhý nemá čo chcem alebo dokonca navyše odo mňa očakáva čo neviem dať. Napríklad partner očakáva moju poslušnosť a ja od neho viac schopností ako má.

 

Prirodzená príťažlivosť – stojíme pri druhom, neočakávame od druhého nič čo by nevedel dať a nedávame čo nevie prijať. Teda daná vyrovnanosťou / neutralitou, že nič nutne nepotrebujeme od druhého a nič nutne nemusíme dávať. Teda nie je rušená silnejšími silami založenými na polarite. Napríklad partner chce sexovať so mnou, stojím pri ňom a podporím ho v robení všetkého čo viem prijať.

 

2) Zmysel života – je daný pocitom šťastia a ten je daný zlepšovaním života. Teda zmenou, nie stavom.

 

Šťastie – zlepšenie života

Nešťastie – zhoršenie života

Úzkosť – obmedzené zlepšovanie

Depresia – opakované zhoršovanie

 

3) Pohľad života – pod zlepšením chápeme nárast života a pokles ohrozenia života. To sa však dá vnímať rôzne:

 

3a) Jednoducho, subjektívne:

Tolerovanie zmeny (liberálne) – keď v zmene vidím pridanú hodnotu / nárast. A vo všetkom sa dá vidieť pridaná hodnota, ale samotná tolerancia nevie zaručiť rast, lebo s tolerovanou stratou prichádza pád.

Netolerovanie zmeny (konzervatívne) – keď v zmene vidím stratu / ohrozenie. A vo všetkom sa dá vidieť ohrozenie, ale samotná netolerancia nevie zaručiť bezpečie, lebo s netolerovaním zlepšení sa stráca priestor na život.

 

3b) Zložitejšie, komunikáciou:

Tolerovanie pridanej hodnoty a netolerovanie straty vďaka vnímaniu čo najviac pohľadov na jednu zmenu (konzervatívne-liberálne). Iný pohľad nie je potláčaný, ale rešpektovaný a zohľadnený.

 

Bohužiaľ vnímanie človeka je často obmedzené (nepočúva, nechápe,…) a často krát dokáže mať len jednoduchý pohľad čo spôsobuje konflikty, násilie, vojny, krízy a pod.

 

Snáď všetko dôležité je napísané. Keby nie, je tu ešte diskusia. Ďakujem.

Streľba? Vitaj liberalizmus

28.09.2023

Viac tolerancie zo strany štátu, oslabenie zásahu štátu, posilňovanie jednotlivcov, jednotlivci si majú riešiť problémy sami. A k tomu pripočítame ekonomické výhody z predaja drog, zbraní a ekonomické výhody z narastajúceho strachu. Bratislava najviac podporuje liberalizmus. V Bratislave sa najviac budeme stretávať so streľbami pokiaľ prostredie bude také, že jednotlivec [...]

Chválim voličov čo majú vlastný názor

20.09.2023

Kto ešte nevidel, odporúčam úspešný film z roku 2021 s Jennifer Lawrencovou, Meryl Streepovou a Leonardom DiCapriom nazvaný „Don’t Look Up“ (v dabovanej verzii „K zemi hľaď!“). Film je krásnou ukážkou toho ako nesprávna politika v nesprávnu dobu môže poškodiť ľudstvo. Na ľahšie pochopenie je vo filme uvedená katastrofická hrozba a [...]

Nedáme sa zadláviť

30.08.2023

Konzervatívec obhajuje jeho riešenie s tým, že už viac nemôžeme niečo tolerovať. No nepočúva/nechápe čo tým obmedzí a nemusel by. Existuje len toto riešenie konzervatívca, žiadne iné. Konzervatívec navyše poukáže na históriu ako konzervatívne riešenia pomohli ľudstvu. No neukáže, že v skutočnosti priblíženie do stredu (medzi konzervativizmus a liberalizmus) [...]

voľby v Bratislave

Výpočet mandátov: Aký silný vplyv majú nevoliči na výsledok parlamentných volieb?

28.09.2023 20:00

Postoj nevoličov napovedá, že sa ich voľby netýkajú, ale istým spôsobom pomáhajú víťaznej politickej strane v obsadení čo najviac mandátov v parlamente.

Bratislava polícia Dúbravka

Krvavá dráma v Dúbravke. Aký mal strelec podľa psychiatra motív?

28.09.2023 19:05

Muž strieľal na sídlisku v Bratislave do ľudí aj policajtov.

voľby 2023, urny

Je Slovensku treba deravé moratórium? Volebný rozruch síce stíšilo, no ani zďaleka nemá volič od politikov pokoj

28.09.2023 19:00

Volebné moratórium momentálne zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň a médiám informovať o ich pozitívnom, aj negatívnom hodnotení.

Elon Musk, Twitter

Muskova sociálna sieť sa otvára hoaxom o voľbách, zrušila možnosť nahlasovania

28.09.2023 18:34

Nedávna štúdia ukázala, že práve X má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 209987x
Priemerná čítanosť článkov: 2442x

Autor blogu

Kategórie