Založ si blog

Podstata života

Toto je snaha podstatu života vyjadriť čo najviac exaktne (aby sa ľahšie chápala) a všeobecne (aby pokryla možno všetko). Ak niečo dôležité chýba, alebo niečo nie je jasné, autor bude reagovať v diskusii.

 

1) Vzťahy – sú väzby spôsobené najmä opačnou polaritou (niečo ako silnejšia elektromagnetická sila) a zároveň prirodzenou príťažlivosťou (niečo ako slabšia gravitačná sila).

 

Príťažlivosť opačnou polaritou – ja niečo chcem a druhý to dáva. Napríklad očakávam krásne dievča a to dievča sa chce niekomu páčiť.

 

Silnejšia príťažlivosť – vzájomne niečo chceme a vieme si to dať. Napríklad očakávam sex od partnera, partner očakáva sex odo mňa a vieme si ho vzájomne dať.

 

Odpudivosť – druhý nemá čo chcem alebo dokonca navyše odo mňa očakáva čo neviem dať. Napríklad partner očakáva moju poslušnosť a ja od neho viac schopností ako má.

 

Prirodzená príťažlivosť – stojíme pri druhom, neočakávame od druhého nič čo by nevedel dať a nedávame čo nevie prijať. Teda daná vyrovnanosťou / neutralitou, že nič nutne nepotrebujeme od druhého a nič nutne nemusíme dávať. Teda nie je rušená silnejšími silami založenými na polarite. Napríklad partner chce sexovať so mnou, stojím pri ňom a podporím ho v robení všetkého čo viem prijať.

 

2) Zmysel života – je daný pocitom šťastia a ten je daný zlepšovaním života. Teda zmenou, nie stavom.

 

Šťastie – zlepšenie života

Nešťastie – zhoršenie života

Úzkosť – obmedzené zlepšovanie

Depresia – opakované zhoršovanie

 

3) Pohľad života – pod zlepšením chápeme nárast života a pokles ohrozenia života. To sa však dá vnímať rôzne:

 

3a) Jednoducho, subjektívne:

Tolerovanie zmeny (liberálne) – keď v zmene vidím pridanú hodnotu / nárast. A vo všetkom sa dá vidieť pridaná hodnota, ale samotná tolerancia nevie zaručiť rast, lebo s tolerovanou stratou prichádza pád.

Netolerovanie zmeny (konzervatívne) – keď v zmene vidím stratu / ohrozenie. A vo všetkom sa dá vidieť ohrozenie, ale samotná netolerancia nevie zaručiť bezpečie, lebo s netolerovaním zlepšení sa stráca priestor na život.

 

3b) Zložitejšie, komunikáciou:

Tolerovanie pridanej hodnoty a netolerovanie straty vďaka vnímaniu čo najviac pohľadov na jednu zmenu (konzervatívne-liberálne). Iný pohľad nie je potláčaný, ale rešpektovaný a zohľadnený.

 

Bohužiaľ vnímanie človeka je často obmedzené (nepočúva, nechápe,…) a často krát dokáže mať len jednoduchý pohľad čo spôsobuje konflikty, násilie, vojny, krízy a pod.

 

Snáď všetko dôležité je napísané. Keby nie, je tu ešte diskusia. Ďakujem.

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Porozumenie alebo nenávisť

22.05.2024

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života. Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

thumbnail PHOTO-2024-05-30-09-18-17, pr, nepouzivat

Máme v tom jasno: za mier, za Roberta Fica

31.05.2024 00:00

Päť hlavných kandidátov strany Smer-SSD sa v závere kampane na voľby do EP 2024 odhodlalo k nezvyčajnému kroku, natočilo spoločné video, ktoré adresujú všetkým ľuďom na Slovensku.

trump

Trump je vinný z podplácania a falšovania záznamov, uväznenie mu v kampani nezabráni

30.05.2024 23:13, aktualizované: 31.05.2024 00:00

Trump čelil obvineniam zo sfalšovania podnikateľských záznamov, ktorá súvisia s platbou pornoherečke Cliffordovej tesne pred voľbami 2016.

Benny Ganc

Strana Bennyho Ganca žiada v Izraeli predčasné voľby

30.05.2024 22:18

Riadne voľby v Izraeli sa majú konať až v poslednom štvrťroku 2026.

nehoda, D1, hasiči

Pohreb hasičov, ktorí zahynuli na D1, bude budúci týždeň. Vláda schválila pozostalým po 50-tisíc eur

30.05.2024 17:20

Vyšetrovateľ v prípade obvinil 40-ročného vodiča kamióna.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 265490x
Priemerná čítanosť článkov: 2349x

Autor blogu

Kategórie