Založ si blog

Záleží na všetkých z nás

Demokracia je určená pre spoločné vlastníctvo. No keď je niečo spoločné neznamená, že sa s tým aj zaobchádza ako so spoločným.

Základom demokracie je, že záleží na všetkých spoluvlastníkoch. Teda akonáhle začne niečo smerovať k tomu, že nezáleží na spoluvlastníkovi, dochádza k oslabeniu demokracie. Typickým príkladom je odoberanie alebo poškodzovanie spoluvlastníctva z akýchkoľvek dôvodov, napríklad, že robí nejakú chybu alebo že niekam nepatrí.

Ked však dôjde k vyjasneniu a každý súhlasí, že sa jedná o spoločnú vec a záleží na jej všetkých spoluvlastníkoch, tak akékoľvek možno neumyselné útoky stratia význam a demokraciu sme ochránili. Ak sa útoky opakujú tak demokraciu môžeme spoločne posilniť tím, že spoločne posilníme demokratickú moc o vymáhanie odškodného v prípade dopustenia sa chyby, napríklad ospravedlnenia. Vždy však musí byť dodržané aby záležalo na každom spoluvlastníkovi.

Keď sa naopak vyjasní, že nezáleží na všetkých spoluvlastníkoch, máme jasný dôkaz, že demokracia je v ohrození a máme motiváciu bojovať o ňu.

Znie to ľahko, ale naši poslanci to nezvládajú. Napríklad keď predstavujú niečo pre ľudí, ľahko sa nechajú novinármi presmerovať na niečo iné ako pomoc ľuďom. Alebo dovolia novinárom blokovať nejakú pomoc ľuďom tým, že im dávajú priestor na vylepšenia pomoci v čase keď už na to priestor nie je. A pritom by stačilo si s novinármi vyjasniť na čom vlastne záleží. Dokonca aj ústava chráni poslancov pred nejakým nútením alebo zásahom do osobných práv a slobôd.

Neznalosť demokracie zabíja

21.06.2022

Demokracia je silná moc, ktorá neverí nikomu a obmedzuje nežiadúce konanie jej členov tak aby bol mier. Obmedzuje tak aby záležalo na všetkých členoch bez ohľadu na ich názor alebo schopnosti. Takúto moc nad občanmi má napríklad polícia v demokratickom štáte. No takúto moc nad štátmi nemá nič. Ak však niekto žije v slobodnej spoločnosti a nepozná demokraciu, tak [...]

Sme ochotní platiť za demokraciu, nie izoláciu

17.06.2022

Demokratický vzťah Rusko so západom dokáže prijať. Keď nie hneď tak časom bude súhlasiť. Demokracia je vzťah, kde záleží na západe aj na Rusku a je vytvorená moc, ktorá stráži aby platil ten čo robí škody. Izoláciu Rusko však nepríjme nikdy a keď sa bude potápať, kľudne potopí so sebou celý svet, čo už aj robí. Svet nie je schopný zastaviť ani vyzbrojovanie [...]

Všetky vzťahy – vzdelanie pre všetkých

16.06.2022

Ako nadviazať vzťah? Ako ho udržať? Aký vzťah mať? Dve upozornenia. Za prvé, je nespočetne veľa situácií a preto použijeme transformácie (ako keď môžete za „X“ dosadiť ľubovoľné číslo). Druhé upozornenie je, že vzťah je stav opisujúci vzájomnú interakciu, ktorý môže trvať aj milisekundy. Preto ak chceme „dlhší vzťah“, bude to chcieť viac a aj dlhších [...]

010-HIMARS-in-Jordan-DVIDS

Prejde Západ na vojnovú výrobu, aby Ukrajine pomohol?

04.07.2022 05:20

Bez dodávok zbraní zo Západu by Ukrajina len ťažko čelila ruskej agresii. Do tohto úsilia sa výrazne zapojilo aj Slovensko.

Horúčavy / Teplota / Teplomer /

S horúčavami treba počítať aj v pondelok, na juhu môže byť až 36 stupňov

03.07.2022 20:38

Výstrahy pred horúčavami platia vo všetkých krajoch okrem Žilinského.

Dánsko, sttreľba

Streľba v nákupnom centre v Kodani má viacero obetí, nevylúčili terorizmus

03.07.2022 19:08, aktualizované: 21:11

Nákupné stredisko Fields je v štvrti Amager zhruba medzi centrom mesta a letiskom.

lavína, Francúzsko, vrtuľník, záchranári

V talianskych Alpách sa uvoľnil ľadovec, najmenej šesť ľudí zahynulo

03.07.2022 17:38, aktualizované: 20:53

Zhruba 15 ľudí bolo zasypaných.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 168057x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu

Kategórie