Založ si blog

Neznalosť demokracie zabíja

Demokracia je silná moc, ktorá neverí nikomu a obmedzuje nežiadúce konanie jej členov tak aby bol mier. Obmedzuje tak aby záležalo na všetkých členoch bez ohľadu na ich názor alebo schopnosti. Takúto moc nad občanmi má napríklad polícia v demokratickom štáte. No takúto moc nad štátmi nemá nič.

Ak však niekto žije v slobodnej spoločnosti a nepozná demokraciu, tak nezhoda pre neho automaticky znamená vojnu. Preto niektorí generáli nevidia nič iné ako tretiu svetovú vojnu keď nie je možné dosiahnúť zhodu s Ruskom.

Niektorí o demokracii už počuli, no naivne si myslia, že keď Rusko bude členom tak spätne zaplatí škody z čias keď nad štátmi neexistovala (a stále neexistuje) demokratická moc, ktorá by obmedzila Rusko v útoku na Ukrajinu.

Niektorí zas demokracii neveria, lebo nevedia čerpať výhody z demokracie. Nevedia, že demokracia obmedzuje konanie len voči členom, lebo na nich záleží a voči ostatným sa môže konať slobodne. Je mylné si myslieť, že členovia demokracie sú v nevýhode preto, že sú obmedzovaný. Naopak, sú vo výhode lebo na nich záleží.

Niektorí demokraciu veľmi oslabujú, presadzujú názor, že nezáleží na každom (šírenie nenávisti) a vnucujú odstúpenie keď sa niekomu nepáči. Vo fungujúcej demokracii keď sa niekomu nepáči tak sa to neignoruje a odísť nie je vôbec ľahké (musí sa zariadiť aby na ňom viac nezáležalo). Keď aj niekomu v demokracii nezáleží na inom členovi, tak to problém nie je. Vďaka demokratickej moci platí za spôsobené škody, kým sa nenauči brať ohľad. Teda presadzovanie odstúpenia člena, odmietanie prijatia nového člena alebo ignorovanie problémov člena je z princípov demokracie silne neakceptovateľné.

Demokracia tiež znamená rozvoj, hľadanie stále nových riešení. Čo v slobodnej spoločnosti brzdia názory o dokonalosti jej členov.

A prečo tú fungujúcu demokratickú moc teda štáty nevytvoria aby bol mier medzi štátmi? Lebo nevedia, vo svojej „dokonalosti“ demokraciu dostatočne nepoznajú a tak vojna má otvorené dvere a môže zabíjať. Navyše klíma nám môže ničiť naše domovy a naše pohodlie. A hlavy štátov si naivne myslia, že keď ľuďom budú tlačiť do hlavy, že za všetko môžu zlí rusi, tak ľudia budú poslušne pritakávať popri toľkom utrpení a chudobe.

Vieme koľko stojí mier

19.10.2023

Nepotrebujeme robiť komplikovaný a presný výpočet, stačí zjednodušene. Najprv upresnenie služby „mier“. Tak ako sa môže niekto ocitnúť v požiari, tak oveľa častejšie sa môže niekto ocitnúť v konfliktej situácii. Ak pri požiari postupujeme správne, tak minimalizujeme škody na majetku a zdraví. Ak nesprávne, tak tie škody sa môžu aj zväčšiť. Aby sme [...]

Menej extrémizmu, menej vojen

15.10.2023

Všetci vieme, že rastie extrémizmus. Môžeme ho nazvať aj radikalizmus, terorizmus, fašizmus, a tak ďalej, pričom všetky tieto pojmy majú spoločnú vec. Tou spoločnou vecou je považovanie nejakého názoru za výnimočný a odmietanie iných názorov. A pritom je úplne jedno aký názor považujeme za výnimočný. Môže byť napríklad demokracia extrémistická? Môže byť [...]

„Ukážeme, že sa to dá lepšie“

11.10.2023

Liberáli dnes jasne prehlásili, že budú vláde strpčovať život, že budú tvrdo kritizovať, spoja sa s ostatnými opozičným stranami a ukážu, že sa to dá lepšie. Áno, všetko sa dá robiť lepšie. Nikdy nič nebude dokonalé. Liberálny volič sa ich hneď zastane, že boj patrí ku politike. Lenže obyčajný volič, boj nechce. Chce rešpekt, mier a slušný život a nie [...]

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Vládna koalícia sa dohodla na návrhu budúcoročného rozpočtu

30.11.2023 22:02, aktualizované: 22:16

Návrhy vláda prerokuje hneď v pondelok, Národná rada môže o nich začať rokovať v stredu.

lekaren, liek, choroba, lieky

Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

30.11.2023 21:39

Dôvodom neohlásenej inšpekcie boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

SR Banská Bystrica Donovaly Počasie Sneh BBX

Horské priechody Donovaly a Šturec uzavreli pre nákladnú dopravu

30.11.2023 19:09

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 218791x
Priemerná čítanosť článkov: 2431x

Autor blogu

Kategórie