Založ si blog

Neznalosť demokracie zabíja

Demokracia je silná moc, ktorá neverí nikomu a obmedzuje nežiadúce konanie jej členov tak aby bol mier. Obmedzuje tak aby záležalo na všetkých členoch bez ohľadu na ich názor alebo schopnosti. Takúto moc nad občanmi má napríklad polícia v demokratickom štáte. No takúto moc nad štátmi nemá nič.

Ak však niekto žije v slobodnej spoločnosti a nepozná demokraciu, tak nezhoda pre neho automaticky znamená vojnu. Preto niektorí generáli nevidia nič iné ako tretiu svetovú vojnu keď nie je možné dosiahnúť zhodu s Ruskom.

Niektorí o demokracii už počuli, no naivne si myslia, že keď Rusko bude členom tak spätne zaplatí škody z čias keď nad štátmi neexistovala (a stále neexistuje) demokratická moc, ktorá by obmedzila Rusko v útoku na Ukrajinu.

Niektorí zas demokracii neveria, lebo nevedia čerpať výhody z demokracie. Nevedia, že demokracia obmedzuje konanie len voči členom, lebo na nich záleží a voči ostatným sa môže konať slobodne. Je mylné si myslieť, že členovia demokracie sú v nevýhode preto, že sú obmedzovaný. Naopak, sú vo výhode lebo na nich záleží.

Niektorí demokraciu veľmi oslabujú, presadzujú názor, že nezáleží na každom (šírenie nenávisti) a vnucujú odstúpenie keď sa niekomu nepáči. Vo fungujúcej demokracii keď sa niekomu nepáči tak sa to neignoruje a odísť nie je vôbec ľahké (musí sa zariadiť aby na ňom viac nezáležalo). Keď aj niekomu v demokracii nezáleží na inom členovi, tak to problém nie je. Vďaka demokratickej moci platí za spôsobené škody, kým sa nenauči brať ohľad. Teda presadzovanie odstúpenia člena, odmietanie prijatia nového člena alebo ignorovanie problémov člena je z princípov demokracie silne neakceptovateľné.

Demokracia tiež znamená rozvoj, hľadanie stále nových riešení. Čo v slobodnej spoločnosti brzdia názory o dokonalosti jej členov.

A prečo tú fungujúcu demokratickú moc teda štáty nevytvoria aby bol mier medzi štátmi? Lebo nevedia, vo svojej „dokonalosti“ demokraciu dostatočne nepoznajú a tak vojna má otvorené dvere a môže zabíjať. Navyše klíma nám môže ničiť naše domovy a naše pohodlie. A hlavy štátov si naivne myslia, že keď ľuďom budú tlačiť do hlavy, že za všetko môžu zlí rusi, tak ľudia budú poslušne pritakávať popri toľkom utrpení a chudobe.

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

2 kroky od jadrovej vojny

05.10.2022

Aby nebola vojna, ľudia mali šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti vo februári 2022. No postavili sa buď na stranu Ukrajiny alebo Ruska. Teraz majú ľudia šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti aby nebola jadrová vojna. No len čítam ako sa ľudia stavajú na stranu totálnej porážky Ruska alebo na totálnu porážku Ukrajiny. Čo sa musí stať aby sa ľudia poučili? [...]

Vláda bez opory ľudu je totalitná vláda

28.09.2022

Keď máme nezodpovednú vládu, tak buď treba voľby alebo veľký štrajk. Netreba zabúdať, že nežijeme v totalite ale v demokracii. Demokratická vláda je vláda ľudu, ktorá si vyžaduje aktívnu oporu ľudu. Vo voľbách si volíme vládu, ktorá by mala byť čo najzodpovednejšia voči ľudu. No voľby sú len každé 4 roky a preto je tu ešte možnosť veľkého štrajku ak [...]

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Zosuv na talianskej Ischii si podľa ministra vnútra nevyžiadal obete

26.11.2022 12:13, aktualizované: 14:10

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 186749x
Priemerná čítanosť článkov: 2425x

Autor blogu

Kategórie