Založ si blog

Neznalosť demokracie zabíja

Demokracia je silná moc, ktorá neverí nikomu a obmedzuje nežiadúce konanie jej členov tak aby bol mier. Obmedzuje tak aby záležalo na všetkých členoch bez ohľadu na ich názor alebo schopnosti. Takúto moc nad občanmi má napríklad polícia v demokratickom štáte. No takúto moc nad štátmi nemá nič.

Ak však niekto žije v slobodnej spoločnosti a nepozná demokraciu, tak nezhoda pre neho automaticky znamená vojnu. Preto niektorí generáli nevidia nič iné ako tretiu svetovú vojnu keď nie je možné dosiahnúť zhodu s Ruskom.

Niektorí o demokracii už počuli, no naivne si myslia, že keď Rusko bude členom tak spätne zaplatí škody z čias keď nad štátmi neexistovala (a stále neexistuje) demokratická moc, ktorá by obmedzila Rusko v útoku na Ukrajinu.

Niektorí zas demokracii neveria, lebo nevedia čerpať výhody z demokracie. Nevedia, že demokracia obmedzuje konanie len voči členom, lebo na nich záleží a voči ostatným sa môže konať slobodne. Je mylné si myslieť, že členovia demokracie sú v nevýhode preto, že sú obmedzovaný. Naopak, sú vo výhode lebo na nich záleží.

Niektorí demokraciu veľmi oslabujú, presadzujú názor, že nezáleží na každom (šírenie nenávisti) a vnucujú odstúpenie keď sa niekomu nepáči. Vo fungujúcej demokracii keď sa niekomu nepáči tak sa to neignoruje a odísť nie je vôbec ľahké (musí sa zariadiť aby na ňom viac nezáležalo). Keď aj niekomu v demokracii nezáleží na inom členovi, tak to problém nie je. Vďaka demokratickej moci platí za spôsobené škody, kým sa nenauči brať ohľad. Teda presadzovanie odstúpenia člena, odmietanie prijatia nového člena alebo ignorovanie problémov člena je z princípov demokracie silne neakceptovateľné.

Demokracia tiež znamená rozvoj, hľadanie stále nových riešení. Čo v slobodnej spoločnosti brzdia názory o dokonalosti jej členov.

A prečo tú fungujúcu demokratickú moc teda štáty nevytvoria aby bol mier medzi štátmi? Lebo nevedia, vo svojej „dokonalosti“ demokraciu dostatočne nepoznajú a tak vojna má otvorené dvere a môže zabíjať. Navyše klíma nám môže ničiť naše domovy a naše pohodlie. A hlavy štátov si naivne myslia, že keď ľuďom budú tlačiť do hlavy, že za všetko môžu zlí rusi, tak ľudia budú poslušne pritakávať popri toľkom utrpení a chudobe.

Čo robiť aby bolo lepšie?

24.03.2023

Lepšie znamená, že vynaložíme menej nákladov na svoje potreby. Nižšie náklady vznikajú vďaka vylepšeniam. Naopak, keď sa niečo zhoršuje, musíme platiť viac. Pokles cien nám vyvoláva šťastie a naopak stúpanie cien nám ubližuje. Napríklad hovienka od psov na chodníku nás nútia si dávať väčší pozor kam stúpame a napriek tomu občas do nejakého skočíme a musíme [...]

Pravdu? Žiadny človek sa nedožije . . .

09.01.2023

Pravdu? Každý človek funguje rovnako, žiadny sa nedožije dokonalosti a za vojny môže nevedomosť. Ako funguje človek? Ja mám riešenia. Ty máš riešenia. Každý ich má. Aby si človek presadil svoje, potrebuje moc. A tak veľká časť nášho života môže byť o získavaní moci. Ukážeme svoj úspech, znevážime úspech iného a čím hlasnejší budeme, čím väčšiu moc [...]

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 193850x
Priemerná čítanosť článkov: 2454x

Autor blogu

Kategórie