Založ si blog

Neznalosť demokracie zabíja

Demokracia je silná moc, ktorá neverí nikomu a obmedzuje nežiadúce konanie jej členov tak aby bol mier. Obmedzuje tak aby záležalo na všetkých členoch bez ohľadu na ich názor alebo schopnosti. Takúto moc nad občanmi má napríklad polícia v demokratickom štáte. No takúto moc nad štátmi nemá nič.

Ak však niekto žije v slobodnej spoločnosti a nepozná demokraciu, tak nezhoda pre neho automaticky znamená vojnu. Preto niektorí generáli nevidia nič iné ako tretiu svetovú vojnu keď nie je možné dosiahnúť zhodu s Ruskom.

Niektorí o demokracii už počuli, no naivne si myslia, že keď Rusko bude členom tak spätne zaplatí škody z čias keď nad štátmi neexistovala (a stále neexistuje) demokratická moc, ktorá by obmedzila Rusko v útoku na Ukrajinu.

Niektorí zas demokracii neveria, lebo nevedia čerpať výhody z demokracie. Nevedia, že demokracia obmedzuje konanie len voči členom, lebo na nich záleží a voči ostatným sa môže konať slobodne. Je mylné si myslieť, že členovia demokracie sú v nevýhode preto, že sú obmedzovaný. Naopak, sú vo výhode lebo na nich záleží.

Niektorí demokraciu veľmi oslabujú, presadzujú názor, že nezáleží na každom (šírenie nenávisti) a vnucujú odstúpenie keď sa niekomu nepáči. Vo fungujúcej demokracii keď sa niekomu nepáči tak sa to neignoruje a odísť nie je vôbec ľahké (musí sa zariadiť aby na ňom viac nezáležalo). Keď aj niekomu v demokracii nezáleží na inom členovi, tak to problém nie je. Vďaka demokratickej moci platí za spôsobené škody, kým sa nenauči brať ohľad. Teda presadzovanie odstúpenia člena, odmietanie prijatia nového člena alebo ignorovanie problémov člena je z princípov demokracie silne neakceptovateľné.

Demokracia tiež znamená rozvoj, hľadanie stále nových riešení. Čo v slobodnej spoločnosti brzdia názory o dokonalosti jej členov.

A prečo tú fungujúcu demokratickú moc teda štáty nevytvoria aby bol mier medzi štátmi? Lebo nevedia, vo svojej „dokonalosti“ demokraciu dostatočne nepoznajú a tak vojna má otvorené dvere a môže zabíjať. Navyše klíma nám môže ničiť naše domovy a naše pohodlie. A hlavy štátov si naivne myslia, že keď ľuďom budú tlačiť do hlavy, že za všetko môžu zlí rusi, tak ľudia budú poslušne pritakávať popri toľkom utrpení a chudobe.

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Porozumenie alebo nenávisť

22.05.2024

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života. Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

zelenskyj, summit, švajčiarsko, ukrajina,

Zelenskyj: Keby Rusko malo záujem o mier, nebola by žiadna vojna

15.06.2024 20:45, aktualizované: 21:35

Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií.

francúzsko, Protest, krajná pravica

Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

15.06.2024 19:53

Francúzsky prezident Macron vyhlásil predčasné voľby po neúspechu svojho centristického tábora v minulotýždňových eurovoľbách.

žilina, polícia,

Otrasný nález. V meste Rajec našli bezvládne telo novorodenca

15.06.2024 19:14, aktualizované: 20:20

Stať sa tak malo vedľa materskej škôlky.

Peter Pellegrini, inaugurácia

Bude Pellegrini nadstranícky? Bude z neho skôr Gašparovič než Kováč, hovoria odborníci. Podporu koalície ešte bude potrebovať

15.06.2024 19:00

Politológovia nepredpokladajú, že sa Pellegrini voči vláde bude vymedzovať. Podporu koalície ešte bude potrebovať pri prípadnej opätovnej kandidatúre. Môže však prekvapiť.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 266622x
Priemerná čítanosť článkov: 2359x

Autor blogu

Kategórie