Založ si blog

Záleží na všetkých z nás

Demokracia je určená pre spoločné vlastníctvo. No keď je niečo spoločné neznamená, že sa s tým aj zaobchádza ako so spoločným.

Základom demokracie je, že záleží na všetkých spoluvlastníkoch. Teda akonáhle začne niečo smerovať k tomu, že nezáleží na spoluvlastníkovi, dochádza k oslabeniu demokracie. Typickým príkladom je odoberanie alebo poškodzovanie spoluvlastníctva z akýchkoľvek dôvodov, napríklad, že robí nejakú chybu alebo že niekam nepatrí.

Ked však dôjde k vyjasneniu a každý súhlasí, že sa jedná o spoločnú vec a záleží na jej všetkých spoluvlastníkoch, tak akékoľvek možno neumyselné útoky stratia význam a demokraciu sme ochránili. Ak sa útoky opakujú tak demokraciu môžeme spoločne posilniť tím, že spoločne posilníme demokratickú moc o vymáhanie odškodného v prípade dopustenia sa chyby, napríklad ospravedlnenia. Vždy však musí byť dodržané aby záležalo na každom spoluvlastníkovi.

Keď sa naopak vyjasní, že nezáleží na všetkých spoluvlastníkoch, máme jasný dôkaz, že demokracia je v ohrození a máme motiváciu bojovať o ňu.

Znie to ľahko, ale naši poslanci to nezvládajú. Napríklad keď predstavujú niečo pre ľudí, ľahko sa nechajú novinármi presmerovať na niečo iné ako pomoc ľuďom. Alebo dovolia novinárom blokovať nejakú pomoc ľuďom tým, že im dávajú priestor na vylepšenia pomoci v čase keď už na to priestor nie je. A pritom by stačilo si s novinármi vyjasniť na čom vlastne záleží. Dokonca aj ústava chráni poslancov pred nejakým nútením alebo zásahom do osobných práv a slobôd.

Mier, vzťahy, odpovede má nový model

16.09.2022

Ako fyzika má štandardný model, ktorý sa mnohým nepáči ale funguje, tak aj sociológia má svoj nový exaktný model. Model je sformovaný za odporučeniami. Nefunguje vzťah? Opúšťanie a ubližovanie treba nahradiť oporou. Postupne a bezpečne sa odovzdajte a nebojte sa partnerovej nezodpovednosti, lebo s vašou oporou to časom zvládne. Nefunguje mier? Cieľ oslabiť alebo izolovať [...]

Spoločná denacifikácia alebo svetová vojna

01.08.2022

V prípade Srbska Európa dostáva druhú šancu spoločne sa postaviť proti nacizmu a rešpektovať srbov do takej mieri aby neboli menejcenný. Nacizmus nie je totiž nič iné, len chýbajúci rešpekt voči nejakej skupine ľudí. Denacifikácia pritom nemusí byť dosiahnutá dobíjaním území a prevzatím kontroly nad daným územím ako to robia Rusi. Lebo o denacifikáciu sa môže [...]

Na záchranu Slovenska stačí pár zákonov

07.07.2022

Hovoríme o veci spoločnej, ktorá by mala patriť všetkým, byť spoločná, pri ktorej odmietame privlastnenie nejakou skupinou, napr. spoločný priestor, verejné financie, podnebie a pod. Potom vo veci spoločnej, v demokracii vyššia demokratická moc dohliada aby neboli porušované práva všetkých ľudí a dodržiavali sa spoločné dohody a predstavy. Či to demokratická moc [...]

Valerij Zalužnyj, Time

Tvárou obálky magazínu Time bude ukrajinský generál Zalužnyj

27.09.2022 06:37

Americký časopis Time oznámil, že bude mať na svojej obálke náčelníka ukrajinského generálneho štábu Valerija Zalužného.

Rusko, mobilizácia

ONLINE: Rusi cítia, že prehrajú, komentuje Zelenskyj mobilizáciu

27.09.2022 06:15, aktualizované: 06:55

Musíme urobiť všetko, aby Rusi zistili, že ich vlastná krajina pripravuje o tú najdôležitejšiu vec - právo na život, uviedol Zelenskyj.

atómová elektráreň, reaktor

Pre Maďarov sú sankcie proti ruskému jadrovému priemyslu 'červenou čiarou'

27.09.2022 06:00

Maďarsko v pondelok oznámilo, že je neochvejne proti sankciám Európskej únie, zavedeným voči ruskému jadrovému priemyslu.

ČR / Česká republika / Hranica /

Česko dočasne obnoví kontroly na štátnych hraniciach so Slovenskom

26.09.2022 22:55, aktualizované: 23:29

Opatrenie začne platiť od polnoci zo stredy na štvrtok a bude trvať po nevyhnutne dlhú dobu.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 179527x
Priemerná čítanosť článkov: 2426x

Autor blogu

Kategórie