Založ si blog

V demokracii vojny nie sú

Ak nám niekto tvrdí, že tu máme demokraciu, tak nevie čo je demokracia.

Majme problém A. Tí druhý nech majú tiež problém A. Bez akéhokoľvek nútenia, bez vlády, sa zhodnú na riešení pre problém A. Tomuto sa hovorí anarchizmus. Dôsledkom je, že tí s problémom A sú „dokonalý“ a niekto ďalší s problémom B je príťaž, niekto kto sa snaží pošpiniť tých dokonalých. V anarchizme neexistuje zlé riešenie. Sú len zlí ľudia, ktorí sa hádžu cez palubu. Dnes problémom A je Rusko.

Majme opäť problém A, ktorého riešenie škodí tím čo majú problém B. Ti druhý však majú problém B, no ich riešenie škodí tím čo majú problém A. Ak si idú za svojim riešením hlava nehlava, hovorí sa tomu anarchia. Problém A je Rusko, problém B je západ. A tým konfliktom je vojna.

Majme ešte problém C, ktorý zahŕňa aj problém A aj problém B. Potom riešenie problému C rieši problém A aj B a zároveň najmenej škodí problému A aj B. No riešenie problému C nie je logické ani pre A a ani pre B a tak musí byť vynucované. Tomuto sa hovorí demokracia. Vláda vládne (kracia), ale problémy dáva ľud (demos). V demokracii sa nikto nehádže cez palubu, neexistujú zlí ľudia, sú len nedokonalé riešenia a nedokonalé prostriedky na vynútenie riešení. Aj keď sú ľudia nútení do ohľaduplnosti, majú slobodu mať vlastný problém. Dnes problém C neexistuje. Dnes problém môže byť len jeden, nikdy nie A súčastne s B.

Teda s istotou vieme povedať, že keby sme mali demokraciu, tak riešením by nebolo ani riešenie problému A (víťazstvo západu) a ani riešenie problému B (víťazstvo Ruska), ale chýbajúce riešenie C, ktoré rieši problémy západu aj Ruska.

Okrem demokracie, je ešte aj autokracia, kde A je nútené do B alebo B do A, záleží čo viac vyhovuje vládcovi, nie ľudu. Kým v anarchizme „všetci dobrovoľne“ majú spoločný problém, tak v autokracii sú k tomu nútený. Aj toto sa hodí na dnešnú dobu. Kým na západe prevláda anarchizmus, tak v Rusku autokracia. Občas aj my máme zákony, ktoré si zmyslí jeden človek, ale väčšinou sa u nás zákony robia len keď o daný zákon má záujem „lepšia“ väčšina.

Politici však nevedia, že anarchizmus je vhodný napríklad pre politiku podnikov, ale nie pre riadenie štátu alebo svetového poriadku. Lebo podnik potrebuje tých najlepších a tí horší sú priťaž. Či už svetový poriadok alebo poriadok štátu, to naopak môže fungovať len s demokraciou. Nemôže sa svet zbavovať ľudí a štátov, len preto že nemajú rovnaký problém. Lebo topiaci vždy ťahá ku dnu čosi so sebou (záleží ako je mocný) a vzniká otázka, že koho sa zbaviť ako ďalšieho.

Záleží na všetkých z nás

24.06.2022

Demokracia je určená pre spoločné vlastníctvo. No keď je niečo spoločné neznamená, že sa s tým aj zaobchádza ako so spoločným. Základom demokracie je, že záleží na všetkých spoluvlastníkoch. Teda akonáhle začne niečo smerovať k tomu, že nezáleží na spoluvlastníkovi, dochádza k oslabeniu demokracie. Typickým príkladom je odoberanie alebo poškodzovanie [...]

Neznalosť demokracie zabíja

21.06.2022

Demokracia je silná moc, ktorá neverí nikomu a obmedzuje nežiadúce konanie jej členov tak aby bol mier. Obmedzuje tak aby záležalo na všetkých členoch bez ohľadu na ich názor alebo schopnosti. Takúto moc nad občanmi má napríklad polícia v demokratickom štáte. No takúto moc nad štátmi nemá nič. Ak však niekto žije v slobodnej spoločnosti a nepozná demokraciu, tak [...]

Sme ochotní platiť za demokraciu, nie izoláciu

17.06.2022

Demokratický vzťah Rusko so západom dokáže prijať. Keď nie hneď tak časom bude súhlasiť. Demokracia je vzťah, kde záleží na západe aj na Rusku a je vytvorená moc, ktorá stráži aby platil ten čo robí škody. Izoláciu Rusko však nepríjme nikdy a keď sa bude potápať, kľudne potopí so sebou celý svet, čo už aj robí. Svet nie je schopný zastaviť ani vyzbrojovanie [...]

Horúčavy / Teplota / Teplomer /

S horúčavami treba počítať aj v pondelok, na juhu môže byť až 36 stupňov

03.07.2022 20:38

Výstrahy pred horúčavami platia vo všetkých krajoch okrem Žilinského.

Dánsko, sttreľba

Streľba v nákupnom centre v Kodani má viacero obetí, nevylúčili terorizmus

03.07.2022 19:08, aktualizované: 21:11

Nákupné stredisko Fields je v štvrti Amager zhruba medzi centrom mesta a letiskom.

lavína, Francúzsko, vrtuľník, záchranári

V talianskych Alpách sa uvoľnil ľadovec, najmenej šesť ľudí zahynulo

03.07.2022 17:38, aktualizované: 20:53

Zhruba 15 ľudí bolo zasypaných.

Austrália žralok smrteľný útok

Egyptské ministerstvo potvrdilo, že pri útokoch žraloka zahynuli dve ženy

03.07.2022 15:51

Žralok zaútočil na ženy v zátoke južne od Hurghady.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 168056x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu

Kategórie