Založ si blog

V demokracii vojny nie sú

Ak nám niekto tvrdí, že tu máme demokraciu, tak nevie čo je demokracia.

Majme problém A. Tí druhý nech majú tiež problém A. Bez akéhokoľvek nútenia, bez vlády, sa zhodnú na riešení pre problém A. Tomuto sa hovorí anarchizmus. Dôsledkom je, že tí s problémom A sú „dokonalý“ a niekto ďalší s problémom B je príťaž, niekto kto sa snaží pošpiniť tých dokonalých. V anarchizme neexistuje zlé riešenie. Sú len zlí ľudia, ktorí sa hádžu cez palubu. Dnes problémom A je Rusko.

Majme opäť problém A, ktorého riešenie škodí tím čo majú problém B. Ti druhý však majú problém B, no ich riešenie škodí tím čo majú problém A. Ak si idú za svojim riešením hlava nehlava, hovorí sa tomu anarchia. Problém A je Rusko, problém B je západ. A tým konfliktom je vojna.

Majme ešte problém C, ktorý zahŕňa aj problém A aj problém B. Potom riešenie problému C rieši problém A aj B a zároveň najmenej škodí problému A aj B. No riešenie problému C nie je logické ani pre A a ani pre B a tak musí byť vynucované. Tomuto sa hovorí demokracia. Vláda vládne (kracia), ale problémy dáva ľud (demos). V demokracii sa nikto nehádže cez palubu, neexistujú zlí ľudia, sú len nedokonalé riešenia a nedokonalé prostriedky na vynútenie riešení. Aj keď sú ľudia nútení do ohľaduplnosti, majú slobodu mať vlastný problém. Dnes problém C neexistuje. Dnes problém môže byť len jeden, nikdy nie A súčastne s B.

Teda s istotou vieme povedať, že keby sme mali demokraciu, tak riešením by nebolo ani riešenie problému A (víťazstvo západu) a ani riešenie problému B (víťazstvo Ruska), ale chýbajúce riešenie C, ktoré rieši problémy západu aj Ruska.

Okrem demokracie, je ešte aj autokracia, kde A je nútené do B alebo B do A, záleží čo viac vyhovuje vládcovi, nie ľudu. Kým v anarchizme „všetci dobrovoľne“ majú spoločný problém, tak v autokracii sú k tomu nútený. Aj toto sa hodí na dnešnú dobu. Kým na západe prevláda anarchizmus, tak v Rusku autokracia. Občas aj my máme zákony, ktoré si zmyslí jeden človek, ale väčšinou sa u nás zákony robia len keď o daný zákon má záujem „lepšia“ väčšina.

Politici však nevedia, že anarchizmus je vhodný napríklad pre politiku podnikov, ale nie pre riadenie štátu alebo svetového poriadku. Lebo podnik potrebuje tých najlepších a tí horší sú priťaž. Či už svetový poriadok alebo poriadok štátu, to naopak môže fungovať len s demokraciou. Nemôže sa svet zbavovať ľudí a štátov, len preto že nemajú rovnaký problém. Lebo topiaci vždy ťahá ku dnu čosi so sebou (záleží ako je mocný) a vzniká otázka, že koho sa zbaviť ako ďalšieho.

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

2 kroky od jadrovej vojny

05.10.2022

Aby nebola vojna, ľudia mali šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti vo februári 2022. No postavili sa buď na stranu Ukrajiny alebo Ruska. Teraz majú ľudia šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti aby nebola jadrová vojna. No len čítam ako sa ľudia stavajú na stranu totálnej porážky Ruska alebo na totálnu porážku Ukrajiny. Čo sa musí stať aby sa ľudia poučili? [...]

Vláda bez opory ľudu je totalitná vláda

28.09.2022

Keď máme nezodpovednú vládu, tak buď treba voľby alebo veľký štrajk. Netreba zabúdať, že nežijeme v totalite ale v demokracii. Demokratická vláda je vláda ľudu, ktorá si vyžaduje aktívnu oporu ľudu. Vo voľbách si volíme vládu, ktorá by mala byť čo najzodpovednejšia voči ľudu. No voľby sú len každé 4 roky a preto je tu ešte možnosť veľkého štrajku ak [...]

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 186746x
Priemerná čítanosť článkov: 2425x

Autor blogu

Kategórie