Založ si blog

V demokracii vojny nie sú

Ak nám niekto tvrdí, že tu máme demokraciu, tak nevie čo je demokracia.

Majme problém A. Tí druhý nech majú tiež problém A. Bez akéhokoľvek nútenia, bez vlády, sa zhodnú na riešení pre problém A. Tomuto sa hovorí anarchizmus. Dôsledkom je, že tí s problémom A sú „dokonalý“ a niekto ďalší s problémom B je príťaž, niekto kto sa snaží pošpiniť tých dokonalých. V anarchizme neexistuje zlé riešenie. Sú len zlí ľudia, ktorí sa hádžu cez palubu. Dnes problémom A je Rusko.

Majme opäť problém A, ktorého riešenie škodí tím čo majú problém B. Ti druhý však majú problém B, no ich riešenie škodí tím čo majú problém A. Ak si idú za svojim riešením hlava nehlava, hovorí sa tomu anarchia. Problém A je Rusko, problém B je západ. A tým konfliktom je vojna.

Majme ešte problém C, ktorý zahŕňa aj problém A aj problém B. Potom riešenie problému C rieši problém A aj B a zároveň najmenej škodí problému A aj B. No riešenie problému C nie je logické ani pre A a ani pre B a tak musí byť vynucované. Tomuto sa hovorí demokracia. Vláda vládne (kracia), ale problémy dáva ľud (demos). V demokracii sa nikto nehádže cez palubu, neexistujú zlí ľudia, sú len nedokonalé riešenia a nedokonalé prostriedky na vynútenie riešení. Aj keď sú ľudia nútení do ohľaduplnosti, majú slobodu mať vlastný problém. Dnes problém C neexistuje. Dnes problém môže byť len jeden, nikdy nie A súčastne s B.

Teda s istotou vieme povedať, že keby sme mali demokraciu, tak riešením by nebolo ani riešenie problému A (víťazstvo západu) a ani riešenie problému B (víťazstvo Ruska), ale chýbajúce riešenie C, ktoré rieši problémy západu aj Ruska.

Okrem demokracie, je ešte aj autokracia, kde A je nútené do B alebo B do A, záleží čo viac vyhovuje vládcovi, nie ľudu. Kým v anarchizme „všetci dobrovoľne“ majú spoločný problém, tak v autokracii sú k tomu nútený. Aj toto sa hodí na dnešnú dobu. Kým na západe prevláda anarchizmus, tak v Rusku autokracia. Občas aj my máme zákony, ktoré si zmyslí jeden človek, ale väčšinou sa u nás zákony robia len keď o daný zákon má záujem „lepšia“ väčšina.

Politici však nevedia, že anarchizmus je vhodný napríklad pre politiku podnikov, ale nie pre riadenie štátu alebo svetového poriadku. Lebo podnik potrebuje tých najlepších a tí horší sú priťaž. Či už svetový poriadok alebo poriadok štátu, to naopak môže fungovať len s demokraciou. Nemôže sa svet zbavovať ľudí a štátov, len preto že nemajú rovnaký problém. Lebo topiaci vždy ťahá ku dnu čosi so sebou (záleží ako je mocný) a vzniká otázka, že koho sa zbaviť ako ďalšieho.

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

Aj tento mierový plán je lepší ako žiadny

08.05.2024

Cieľom mierového plánu je umierniť zúčastnené strany konfliktu a tak postupne znižovať až úplne potlačiť napätie v konflikte. Plán umierňovania zúčastnených strán konfliktu zahŕňa nasledovné: 1) Ubezpečovať, že za činy jednej strany je zodpovedná práve tá strana, ktorá čin vykonala a iná strana sa nemusí obávať, že jej bude pripísaná zodpovednosť za niečo [...]

Ach, Fico nechápe

03.05.2024

Fico sa sťažuje, že niektoré štáty Európy, plné hnevu voči Rusku, chcú posielať zbrane na Ukrajinu. Fico má pravdu, že zvyšovať napätie nie je riešenie. V tomto je Fico lepší ako vojnoštváči plný hnevu. Ale Fico absolútne nechápe, že proti útoku sa treba brániť. Nemôžeme sa tváriť, že žiadny konflikt neexistuje a nesnažiť sa ho potlačiť. Preto nie je [...]

Univerzitná nemocnica Martin

Projekt novej martinskej nemocnice za takmer 400 miliónov má staviteľa. Najlacnejšiu ponuku vylúčili

20.05.2024 14:20

Hrubá stavba nemocnice má byť hotová v roku 2026.

juraj c. strelec

Hamran: Uniknuté video s atentátnikom natočil príslušník úradu pre ochranu ústavných činiteľov a posunul ho nadriadeným

20.05.2024 14:06

Na videu útočník na obvodom oddelení polície a hovorí o svojom názore na politiku.

Netanjahu

Hlavný prokurátor medzinárodného súdu požiadal o zatykače na Netanjahua a lídrov Hamasu

20.05.2024 13:56

Hlavný prokurátor ICC oznámil, že požiadal o vydanie zatykačov na lídrov palestínskeho radikálneho hnutia Hamas a Izraela.

SR Prešov Demokrati snem Naď TK POX

Vytýčili prvé pojednávanie vo veci žaloby Jaroslava Naďa na Ľuboša Blahu

20.05.2024 13:46

Naď podal na Blahu žalobu za to, že ho pred vyše dvoma rokmi opakovane nazval vlastizradcom.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 262189x
Priemerná čítanosť článkov: 2362x

Autor blogu

Kategórie