Založ si blog

Dobrovoľnosť testovania – to už nikto nemá štipku rozumu? !

Nepriateľ (covid-19) dlho neprežije, problém je že sa ľahko množí a šíri. Množenie dokáže zastaviť vakcína aby nositeľovi neublížila, šírenie dokáže zastaviť imobilita nakazeného.

Keď je nepriateľ v menšom počte, jeho škody sú akceptovateľné. Jeho množenie veľa na tom nezmení.
Keď je nepriateľ vo väčšom počte, jeho škody sú neakceptovateľné. Jeho množenie to iba znásobuje.

Cieľ keď je vo väčšom počte? Znížiť početnosť nepriateľa! Znížiť mobilitu nakazených! Čím silnejšie obmedzenie pohybu, tým menšia mobilita, tým menšie šírenie. Keď obmedzenia nefungujú, pritvrdzujú sa. Karanténa je považovaná za dostatočné obmedzenie aby sa zastavilo šírenie.

A teraz tá kľúčová otázka. Na koho tie opatrenia aplikovať?

Vieme kto je nakazený? Ak nie, aplikujú sa na všetkých – potenciálnych vinníkov (ako kedysi, keď bol problém identifikovať priveľa vrahov). Ak vieme kto to je, ale chceme ho kryť, platí to isté ako keby sme nevedeli. Keď vieme kto to je, obmedzí sa len nakazený.

A nakoniec k dnešnej situácii. Ľudom pripadá v poriadku obmedziť celé obyvateľstvo – potenciálnych šíriteľov (lockdown), ale nepripadá vám v poriadku obmedziť len tých čo sú nakazený alebo tých čo testovanie odmietnu – potenciálnych širiteľov ???

Ľudia ak vám ide o lockdown, škodíte tým čo nakazený nie sú !
Ľudia ak vám ide o to aby sa vírus mohol šíriť, škodíte tým čo nakazený nie sú !
Ste nakazený? Ak vám to nevadí, OK. Ak potrebujete pomoc, tak ťažko vám pomôžu ľudia, ktorí tiež budú potrebovať pomoc.

Ľudia, prosím netrepte kraviny. Škodíte nie len sebe, ale aj ostatným, ktorý chcú napredovať a lepšie žiť !!!

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Porozumenie alebo nenávisť

22.05.2024

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života. Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

ONLINE: CNN: Rusi zmenili taktiku, bezprecedentne tlačia na energetiku Ukrajiny

23.06.2024 06:30

Rusko vyvíja veľký tlak na už aj tak otrasený energetický systém Ukrajiny. Zmenilo taktiku, predtým boli útoky menej presné a bolo ľahšie škody opraviť, píše CNN.

Americká vojenská loď Dwighta Eisenhowera, jemen

USA stiahli lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower z Červeného mora

23.06.2024 06:00

Americká armáda po niekoľkomesačnom nasadení stiahla z Červeného mora svoju lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower a jej sprievodné plavidlá.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 267517x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu

Kategórie