Založ si blog

Ako zachrániť ľudstvo?

Máte pocit, že rastie napätie? Medzi lídrami, voči službám, voči dodávateľom, v partnerských životoch, kvôli klíme, kvôli korone, … To je preto, že nedochádza k potrebnému prispôsobovaniu. A keď bude napätie dostatočne veľké tak to buchne. Dôjde k tak agresívnym zmenám, aby sa veci dostatočne zmenili na to, aby k tomu prispôsobovaniu dochádzalo inak, keď to takto nejde. Možno len malé zmeny alebo možno vojna, možno koniec ľudstva, možno koniec planéty Zem, možno ďalší veľký tresk. Záleží ako veľké napätie bude. Preto je veľmi dôležité aby dochádzalo neustále k prispôsobovaniu v malom rozsahu, aby tie tresky boli čo najmenšie a čo najneškodnejšie.

A kde je problém?

Problém je v súčasnom vnímaní evolúcie: Život je neustály boj. Prežije najsilnejší („najdokonalejší“). Najsilnejší sa neprispôsobuje, lebo by narušil svoju „dokonalosť“.

Dôsledkom toho je rastúca ne-prispôsobivosť, individualizmus, povýšenectvo, viac konfliktov, viac napätia, človek musí tolerovať čo by inak netoleroval. Človek nemá na výber.

Správne vnímanie evolúcie je: Čo nevie spolunažívať, bojuje. Dochádza k vzájomnému prispôsobovaniu. Výhra je keď sa podarí prispôsobiť a je umožnené spolunažívanie. Keď sa nedá prispôsobiť, hromadiace napätie spôsobí odlúčenie. Odlúčení sa môžu prispôsobovať s niečím iným a takto pozmenení sa raz časom spolu stretnú a prispôsobia (môžu to byt aj miliardy rokov, energia nezaniká). Cieľ evolúcie vždy bolo a vždy bude spolunažívanie. Tri krát podčiarknuté.

Na prispôsobovaní s cieľom spolunažívania funguje konsenzus. Zameriavanie sa na problémy, s ktorými sa ľudia nevedia najviac prispôsobiť. Hľadanie riešení, ktorým sa prispôsobia všetci. A vylučovanie členov z konsenzu, ktorí sú proti spolunažívaniu. Ale takúto politiku svet nemá. Svet žije podľa súčasnej predstave o evolúcii a vďaka tomu môžeme vidieť ako jeden politik hnoji na druhého, ako firmy zaujíma hlavne koľko môžu vytiahnuť zo zákazníka a ako sa každý snaží bojovať proti spoločnému nepriateľovi sám.

Aby sa ľudstvu lepšie darilo, stačí aby správne vnímalo evolúciu? Áno stačí. Od vnímania takto základnej veci závisí každé rozhodnutie. A kto to ľudstvo naučí? Verejná odbornosť nemá ani toľko slušnosti aby odpísala, než to aby dala svoj pohľad ci je to pre ňu prijateľné. A sám do toho nejdem. Nikto neskončil dobre, kto sa snažil presadiť pravdu sám. Dosť, že to tu vypisujem. Možno jedného dňa, keď choroby budú agresívnejšie, klíma bude agresívnejšia, cena za jedlo bude agresívnejšia, tak niekto nájde tento článok a vy-zdieľa poznanie ku zúfalým ľudom. No do vtedy veľa ľudí zbytočne umrie a nikto nič na tom nezmení.

BTW: Kvôli nevere a žiarlivosti medzi ľuďmi nechcem písať novy článok. Vysvetľujem preto nižšie.
Nevera – človek sa prispôsobuje inému človeku ako tomu, ktorý od neho očakáva, že mu bude verný.
Žiarlivosť – znalosť, že mne sa človek, od ktorého očakávam vernosť, neprispôsobuje a tak žiarlim na všetko čomu sa prispôsobovať môže.
Človek sa neprispôsobuje keď, nie je dostatočne konfrontovaný alebo keď prispôsobovanie nie je možné.

Pravdu? Žiadny človek sa nedožije . . .

09.01.2023

Pravdu? Každý človek funguje rovnako, žiadny sa nedožije dokonalosti a za vojny môže nevedomosť. Ako funguje človek? Ja mám riešenia. Ty máš riešenia. Každý ich má. Aby si človek presadil svoje, potrebuje moc. A tak veľká časť nášho života môže byť o získavaní moci. Ukážeme svoj úspech, znevážime úspech iného a čím hlasnejší budeme, čím väčšiu moc [...]

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

2 kroky od jadrovej vojny

05.10.2022

Aby nebola vojna, ľudia mali šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti vo februári 2022. No postavili sa buď na stranu Ukrajiny alebo Ruska. Teraz majú ľudia šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti aby nebola jadrová vojna. No len čítam ako sa ľudia stavajú na stranu totálnej porážky Ruska alebo na totálnu porážku Ukrajiny. Čo sa musí stať aby sa ľudia poučili? [...]

117471230

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

SR Malá Fatra vrch Čipčie počasie teplé turizmus ZAX

Najmenej mrazivých dní za 60 rokov. Január bol jeden z najextrémnejších v histórii

06.02.2023 15:36, aktualizované: 16:21

Priemerná teplota dosiahla na košickom letisku najvyššie hodnoty za posledných 102 rokov.

Turecko Sýria Zemetrasenie Silné Obete

Moje deti tam zmrznú. Ľudia prehľadávajú trosky, pátrajú po preživších

06.02.2023 15:04

Záchranárske tímy i bežní ľudia pátrajú v neprajnom počasí v troskách tisícov domov po preživších i obetiach.

Lubomír Štrougal

Vo veku 98 rokov zomrel Lubomír Štrougal. Podľa historika bol pravou rukou Gustáva Husáka

06.02.2023 15:04, aktualizované: 15:41

Štrougal bol jednou z hlavných tvárí československej normalizácie.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 191259x
Priemerná čítanosť článkov: 2452x

Autor blogu

Kategórie