Teória princípu všetkého

Doba je zlá. Dôležité pre mňa je aby táto teória neumrela so mnou. Dôležité pre ľudí by malo byť aby sa teória princípu všetkého šírila a zveľaďovala. Ak sa tak stane tak súčasné problémy budú časom pre ľudí hračkou.

Najprv ukážka z bežného života. Niekto vám niečo povie. V takom podaní to počujete prvý krát. Mozog začne hľadať spoločný princíp (snaha pochopiť to). Keď ho nájde, porozumiete tomu. No vy by ste to povedali inak. Ten istý človek vám opäť niečo povie. Opäť sa snažíte porozumieť, ale zároveň mozog hľadá spoločný princíp tých dvoch prejavov. Keď ho nájde, dokážete sa napojiť na predošlý prejav. Ak mozog zistí, že jeden princíp je v konflikte s druhým, tak jeden z prejavov považujete za nezmysel.

Albert Einstein bol obyčajný človek ako sme my. No na rozdiel od iných vedcov poznal základnejší princíp a vedel si z neho vysvetliť viac. Vďaka tomu vedel rozoznať nezmysel tam kde iní tomu nezmyslu verili. Aj vtedy boli hoaxy a vždy budú. Preto je dôležité poznať princíp na ich rozoznanie.

Keby človek poznal ten najzákladnejší princíp všetkého, dokázal by vysvetliť čokoľvek, čo ľudstvo muselo objavovať tisícročia alebo čo ešte dokonca neobjavilo. To, že najzákladnejší princíp existuje, môžeme vidieť v exaktných poznatkoch čo ľudstvo už objavilo. Tie poznatky dokonale platia či ste na Slovensku alebo v Mongolsku.

No teória princípu všetkého má aj problémy:
1) Aby ste princíp mohli šíriť, musíte ho popísať. Keďže ide o niečo veľmi základné, mozog niekoho iného len ťažko nájde niečo základnejšie vďaka čomu by teórii porozumel. Na popis je teda nutné používať len čo najjasnejšie výrazy, kde mozog nemusí hľadať porozumenie.
2) Zo zakladaného princípu odvodzujete všetko. Keď neskôr nájdete základnejší princíp, musíte všetko odvodzovať odznova. Preto lepšie by bolo neučiť ľudí všetko odvodené, ale učiť ich hlavne základný princíp a ako si z neho môžu všetko odvodiť sami, to čo potrebujú. Takto som bol učený aj ja 🙂

Teraz sa pokúsim v rámci mojich možností popísať základ čo už ja poznám a príklady ako ho momentálne používam.
Zatiaľ môj najzákladnejší princíp je: „Všetko má svoje hranice. V rámci hraníc je stabilita, po prekročení hraníc je zmena.

Praktické použitie: Hranica bez zmeny, nie je hranica. Pre mňa osobne, hraničná rýchlosť v obci je 60km/h. Až vtedy začínam pociťovať zmenu a to strach, že ma namerajú 🙂

Filozofické použitie: Vyžadovať „Slobodu“, je nezmysel. Lebo bez hraníc, by boli neustále rôzne zmeny alebo by bolo všetko jedno. Ani naše telo by stabilne nedržalo pokope alebo by nebolo schopné ničoho. Ideálne je vyžadovať rozumné „Hranice“, také aby sme my a naša spoločnosť držali pohromade a vedeli fungovať.

Použitie vo vzťahoch: Ak chcete stabilný vzťah, musia sa znižovať nežiadúce zmeny, vďaka spoločne nastaveným hraniciam, ale tak aby sa nestalo, ze akákoľvek aktivita prekročí hranicu (potom je jedno čo spravíte).

Politické využitie: Základom politiky sú spoločné pravidlá (hranice) a ich budovanie. Schopný politik je politik, co rešpektuje spoločné pravidlá a snaží sa ich zlepšovať. Neschopný politik je, čo kritizuje spoločné pravidlá a dokáže toľko čo občan v krčme. Zmätený politik je ten, čo nevie na zmenách akých spoločných pravidiel sa môže podieľať. Politikov zo Slovenskej scény si dosaďte sami 🙂

Chemicko-Fyzikálne použitie: So synom kryštalizáciou z cukrovej vody vyrábame cukrový kryštál. Rozpustený (rozpadnutý) cukor sa postupne dáva dokopy potom, čo ho vysoká teplota do vody rozpustila. Krásny príklad toho ako sa postupne niečo stabilizuje keď nie sú prekračované hranice. Pekne bolo aj pozorovať ako horením plynu sa plyn rozpadal, uvoľňoval energiu, ktorá pri dopade sa menila na teplo a to na kinetiku molekúl. Všetky tie zmeny boli kvôli prekračovaniu určitých hraníc.

Ďalšie rozímanie nad týmto princípom: Čokoľvek dokážeme spraviť (chodiť, písať, čítať, … ) je vďaka dodržiavaniu pravidiel (keď nie sú presné, každý môže mať vlastný štýl), ktoré sme sa naučili a vzrušujúca je predstava co všetko ešte dokážeme keď sa toho naučíme viac. Učenie spája a stabilizuje 🙂

To čo je pre mňa zatiaľ neznáme je, že ako tie hranice vznikajú, napríklad v chemických prvkoch. Keď si zoberiete akýkoľvek atóm kyslíka, každý má rovnakú hmotnosť. Ale prečo práve takú? Keby som začať žiť odznova, tak by som chcel byť jadrovým fyzikom a mať celý život blízko k jadrovým experimentom.

Ďakujem, že ste to dočítali až sem. Keď budem vedieť, rád doplním niečo ak bude treba.

Nebyť hrozba!

27.09.2024

Nebyť hrozba pre seba a ani pre iných! Hrozba pre iných znamená poškodzovať niekoho (napr. šírením nenávisti) a hrozba pre seba znamená ignorovať a poškodzovať seba samého. Záleží na mne a preto šírim tento článok, kde vyjadrujem svoju potrebu mieru. Je ničivá vojna, kde umierajú ľudia aj politická vojna kde sú na seba ľudia zlí. Nenávisť živí vojny a šíri sa [...]

Sloboda a zodpovednosť

11.09.2024

Diktatúra sa vyznačuje priveľa hranicami a obmedzeniami, kým sloboda naopak hranice a obmedzenia búra. Mám vo vrecku nepotrebný kus smetia. Zavadzia mi. Najvýhodnejšie pre mňa je hodiť ho na zem. No ak som zodpovedný, tak ho zahodím do koša keď nejaký nájdem a budem nejakú dobu znášať, že mi zavadzia. Zodpovednosť mi dáva hranice a komplikuje život. Je jasné, že sloboda [...]

Jasná požiadavka opozícii

22.08.2024

Jasná požiadavka opozícii znie aby si robila opozičnú prácu, ale tú skutočnú. Kým koalícia by mala robiť prácu pre ľudí, opozícia jej má oponovať a trvať na iných veciach potrebnejších pre ľudí. Potom logicky ak potreby pre ľudí sú ignorované, vo voľbách si ľudia volia nové politické strany. Toto je demokracia akú potrebujú ľudia. Ľuďom môže byť jedno kto [...]

lavrov

Kontroverzný americký novinár Carlson opäť zavítal do Moskvy, tento raz urobil rozhovor s Lavrovom

04.12.2024 08:08

Bývalý americký moderátor bol v Moskve aj vo februári a urobil takmer dvojhodinový rozhovor s Putinom.

Ostnatý drôt / Koncentračný tábor / Sachsenhausen /

Nemecký súd umožnil proces so storočným bývalým dozorcom zo Sachsenhausenu

04.12.2024 07:40

Muž, ktorého nemecké médiá označujú ako Gregora Formaneka, bol vlani obžalovaný v 3 322 prípadoch z napomáhania k vražde.

Chorvátska dopravná polícia

Chorvátska polícia objavila pri rodinnom dome telá dvoch detí, rodičov zatkla

04.12.2024 07:25

Tretie dieťa skončilo v starostlivosti sociálnej služby.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 285668x
Priemerná čítanosť článkov: 2401x

Autor blogu

Kategórie