Cieľom protestu môže byť dať najavo, že nechceme aby nám bolo ubližované. Ale protest môže byť aj na presadzovanie určitého názoru alebo zaujatosti.
Je jednoduché pravidlo ako ich rozlíšiť.
Pokiaľ protest javí jasné známky zaujatosti, ide o pokus presadiť nejaký názor nejakou skupinou ľudí s nedostatočnou mocou. Napríklad podriadení zamestnanci si vynucujú ako majú pracovat nadriadení zamestnanci alebo dokonca vyžadujú ich odstúpenie a podobne. Takéto protesty je lepšie ignorovať, lebo sú len výsledkom zaujatosti skupiny ľudí. Niekedy sa nejaký názor aj presadí alebo niekto odstúpi, ale to podľa mňa prináša len ďalší chaos.
Pokiaľ protest nejaví známky zaujatosti, ale je zameraný na ochranu ľudí, ide o protest, ktorý si určite zaslúži pozornosť. Väčšinou sa stáva, že pri jasnom zlýhaní a ohrození ľudí odstúpi niekto vysoko postavený a takto má dôjsť k zlepšeniu bezpečnosti.
Či nejaký názor je zaujatý, vie každý ľahko preveriť napríklad aj u AI. Dokáže to aj najjednoduchší chatgpt model. Model vie aj preformulovať názor aby zaujatý nebol.
Zaujatosť znamená ohrozovanie seba alebo iných. A tam kde je zaujatosť, tam sú aj konflikty (vojny) a nechýbajú ani akékoľvek protesty zo zaujatosti. Lebo vtedy je doba keď zaujatosť je v móde.
Celá debata | RSS tejto debaty