Založ si blog

Porozumenie alebo nenávisť

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života.

Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili zrejme inak. A nemusel to byť ani niekto koho poznáte, len si proste všímate ľudí a hľadáte pochopenie a porozumenie.

Na druhej strane sú ľudia, čo naopak porozumenie nehľadajú, nevedia to alebo sa možno toho boja. Ak človek spraví niečo zlé, tak človeka jednoducho odsúdia. Dávajú sa do protikladu. Vinník je ten zlý a oni sú tí dobrí. Vytvárajú nepriateľský tábor, polarizujú spoločnosť. A prispôsobujú tomu správanie. Správanie, ktoré by neznamenalo poškodenie vinníka alebo dokonca poškodenie aj tých čo nie sú s vami v spoločnom „zákope“, je neprípustné.

Už teraz tušíte, že ak ste zástancom porozumenia tak narazíte na tvrdý odpor tých, čo zo svojich zákopov chŕlia nenávisť. Napríklad tvrdo narazíte pri podaní si ruky s vinníkom. A vrcholom môže byť keď začnete chrániť vinníka pred nenávisťou s presvedčením, že nenávisť si nezaslúži nikto.

A teraz si predstavme, že by média nedávali porozumenie, ale naopak by vytvárali tábory a polarizovali spoločnosť. Namiesto vysvetlení by sa situácie hrotili. A týmto nechcem naznačiť, že médiá sú zlé a ani ktokoľvek kto nehľada porozumenie. Keď robia niečo zlé, dá sa tomu porozumieť a konkrétne voči tomu brániť. Len treba silne upozorňovať, že pokiaľ ľudia budú bojovať proti porozumeniu tak s nenávisťou sa budeme stretávať často.

Pokoj? Len ak príde objektivita

06.07.2024

Progresivizmus je zlý? Fico je zlý? Znakom zaujatosti je jednoduché označenie, čo je zlé. Dôsledky zaujatosti? Polarizácia spoločnosti, vojny a všetko čo súvisí s napätím v spoločnosti. Je zaujatosť zlá? Ťažko povedať, no objektivita prináša zmierenie a pokoj. Síce nedokáže povedať, čo je definitívne zlé, ale dokáže sa postaviť zaujatosti do cesty. Tam kde [...]

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

Policajný potápač

Na rieke Laborec sa topil mladík, našli ho horskí záchranári bez známok života

14.07.2024 22:17

Mladík zo Slovenska bol nezvestný od soboty.

Joe Biden

Trump plány po atentáte nemení. Biden vyzval Američanov na jednotu, vystúpi s prejavom

14.07.2024 22:10

Identifikovali obeť streľby na Trumpovom mítingu.

Election 2024 Trump

Koľko zarábajú v USA ochrankári, ktorí strážia aj Trumpa, a čo musia zvládnuť? Ich predchodcovia odhaľovali falošné doláre

14.07.2024 18:00

Adept na ochrankára v najvýkonnejšom veku musí zvládnuť 55 kľukov za minútu, aby dostal najlepšiu známku. Čo sa týka žien, kľukov má byť 40.

PREZIDENT: Prevzatie Prezidentského paláca

Rozdelenie nám škodí. Zmierime sa s tým, že iný názor nie je existenčná hrozba?

14.07.2024 18:00

Diskutovali by sme s každým, a nemyslíme si, že „iné” názory sú nebezpečné, aj keď občas môžu byť hlúpe. Je naša ochota skutočná? Sme naozaj takí tolerantní? Zapojte sa do diskusie!

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 270672x
Priemerná čítanosť článkov: 2374x

Autor blogu

Kategórie