Založ si blog

Aj tento mierový plán je lepší ako žiadny

Cieľom mierového plánu je umierniť zúčastnené strany konfliktu a tak postupne znižovať až úplne potlačiť napätie v konflikte.

Plán umierňovania zúčastnených strán konfliktu zahŕňa nasledovné:

1) Ubezpečovať, že za činy jednej strany je zodpovedná práve tá strana, ktorá čin vykonala a iná strana sa nemusí obávať, že jej bude pripísaná zodpovednosť za niečo čo vykonala iná strana. Nie je možné sa zbavovať zodpovednosti za svoje činy bez ohľadu na to ako a kedy konal niekto iný.

2) Ubezpečovať, že každá strana má právo brániť sa, tak aby chránila to na čom jej záleží. Aby však zúčastnená strana nezvyšovala napätie aplikovaním jednostranného riešenia, je povinná bezodkladne informovať o svojej obrane a ohrození, na ktoré reaguje a to na všetky zúčastnené strany. Minimálne v takom rozsahu aby ostatné strany mohli odhadnúť deštruktívne dôsledky danej obrany a mohli tak svojim spôsobom napomôct obmedziť ohrozenie, voči ktorému je obrana smerovaná a umožniť prehodnotenie obrany a jej dôsledkov.

3) Ubezpečovať, že hnev voči nejakej strane alebo akákoľvek snaha ublížiť nejakej strane nie sú nevyhnutné a len zbytočne zvyšujú napätie v konflikte, pokiaľ existuje niečo na čom tej strane záleží aspoň tak, že pri ohrození danej veci je ochotná hľadať riešenie na zmenu svojho konania, ktorým ona ohrozuje. Ak nejaká strana nemá dostatočnú obranu aby vedela ohroziť nepriateľa, potom má právo posilňovať obranu.

4) Ubezpečovať, že záleží na každej strane. Ak nejaká strana sa bráni proti už vzniknutým škodám a obrana jej spôsobuje len ďalšie škody tak treba jej pomôcť s pokorou prijať vzniknuté straty spôsobené nedostatočnou obranou aby jej už škody nerástli.

Ak spomenuté body sú nedostatočné na znižovanie vojnového konfliktu, tak mali by byť nahradené dostatočnými.

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Porozumenie alebo nenávisť

22.05.2024

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života. Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

Americká vojenská loď Dwighta Eisenhowera, jemen

USA stiahli lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower z Červeného mora

23.06.2024 06:00

Americká armáda po niekoľkomesačnom nasadení stiahla z Červeného mora svoju lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower a jej sprievodné plavidlá.

ATACMS, rakety

Západné zbrane zmenili hru: Ukrajinci zatlačili Rusov. Uvoľnite nám ruky, vďaka ATACMS vyhráme, odkazujú z frontu

23.06.2024 00:00

Vojenskí velitelia volajú po zrušení obmedzení pre strely dlhého doletu.

potopenie, utopenie, plávanie, smrť, more, voda, ruka

V rybníku pri Hrušove sa topila dvojica, ženu vytiahli, muža sa nepodarilo zachrániť. Zrejme účinkoval alkohol

22.06.2024 20:44

Na miesto prišli aj hasiči - potápači z Rimavskej Soboty.

USS Theodore Roosevelt

Americká lietadlová loď priplávala do Soulu na trojstranné vojenské cvičenie

22.06.2024 19:45

Japonskom zintenzívnilo vojenský výcvik po tom, čo Rusko podpísalo zmluvu o strategickom partnerstve s KĽDR.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 267488x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu

Kategórie