Založ si blog

Kto sa nehnevá, nepatrí sem

Nie je dôležité kedy a kto. Bolo sformulovaných 5 fáz smútku. Popieranie, hnev, vyjednávanie, depresia a akceptácia. Kto chce, nájde si o tom viac.

Hnev je na druhom mieste, lebo komunikácia je náročná. Môžeme povedať najmä pre zvieratá. Tie vďaka hnevu ukazujú svoju silu. Až keď je dostatočne ublížené, tak dôjde k uvedomeniu a prehodnoteniu situácie ako nešťastie zvrátiť. Zvieratá zbrane hromadného ničenia nemajú, teda u nich je to v poriadku.

Tých 5 fáz bohužiaľ v rovnakom poradí platí aj pre človeka. Aj keď by sa mohlo očakávať, že komunikačné zručnosti človeka by mali byť významne vyspelejšie ako u zvierat. Človek by tak mohol mať najskôr konštruktívnu fázu a až potom deštruktívnu (hnev) na podporenie tej konštruktívnej fázy. No realitu človeka vidíme vo vojnách. Najprv musí umrieť veľmi veľa ľudí aby konečne došlo k umierneniu. Koľko je veľmi veľa? Neviem.

Viem, že zbrane sa dajú použiť dvojako. Deštruktívne s hnevom na eskaláciu konfliktu. Alebo konštruktívne s komunikáciou na umiernenie agresora. Snívajme, že Ukrajina by trvala na tom, že nechce byť deštruktívna. Že nechce Rusko ohrozovať. Že použitie sily má byť čisto len nevyhnutná reakcia s umierňujúcim účinkom. Snívame, že Rusko by trvalo na tom, že nechce byť deštruktívne. Že nechce Ukrajinu ohrozovať. Že použitie sily má byť čisto len nevyhnutná reakcia s umierňujúcim účinkom. A tam kde sa nechce ubližovať tam sa robia dohody.

Čo myslíte, ako sa používajú zbrane na Ukrajine? Konflikt v Európe rastie alebo sa umierňuje? Bohužiaľ platí, že kto sa nehnevá, nepatrí sem. A aby sme sa zbavili zodpovednosti za rast konfliktu kvôli podpore hnevu tak zodpovednosť dáme tomu kto s konfliktom začal. Spoločne si odhlasujeme, že za to môže …

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

Aj tento mierový plán je lepší ako žiadny

08.05.2024

Cieľom mierového plánu je umierniť zúčastnené strany konfliktu a tak postupne znižovať až úplne potlačiť napätie v konflikte. Plán umierňovania zúčastnených strán konfliktu zahŕňa nasledovné: 1) Ubezpečovať, že za činy jednej strany je zodpovedná práve tá strana, ktorá čin vykonala a iná strana sa nemusí obávať, že jej bude pripísaná zodpovednosť za niečo [...]

Ach, Fico nechápe

03.05.2024

Fico sa sťažuje, že niektoré štáty Európy, plné hnevu voči Rusku, chcú posielať zbrane na Ukrajinu. Fico má pravdu, že zvyšovať napätie nie je riešenie. V tomto je Fico lepší ako vojnoštváči plný hnevu. Ale Fico absolútne nechápe, že proti útoku sa treba brániť. Nemôžeme sa tváriť, že žiadny konflikt neexistuje a nesnažiť sa ho potlačiť. Preto nie je [...]

Maďarsko Dunaj čln

Po nezvestných po zrážke lodí na Dunaji pátra 95 ľudí s 25 plavidlami

21.05.2024 21:07

Tragická zrážka motorového člna s loďou si v sobotu vyžiadala najmenej dve obete.

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

NRSR, parlament, poslanci

Poslanci schválili rozsiahle zmeny v zákone o Fonde na podporu umenia

21.05.2024 18:22

O poskytnutí peňazí z Fondu na podporu umenia bude po novom rozhodovať rada fondu.

medveď

Pre výskyt medveďa sa bude po novom vyhlasovať mimoriadna situácia. Parlament schválil aj riešenia na jeho elimináciu

21.05.2024 18:03

Poslanci Národnej rady prijali zrýchlene novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj o novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 262347x
Priemerná čítanosť článkov: 2363x

Autor blogu

Kategórie