Založ si blog

Ako spacifikovať vojnoštváča

Vojnoštváč je obyčajný človek, ktorý pri ohrození sa stavia do vojny. Vo vojne víťaz berie, porazený stráca a žiadny vojnoštváč nechce byť porazený. Štváč je preto, lebo keď štve proti súperovi tak získava spojencov a tým mu rastie sila na porazenie súpera.

Pacifista pri ohrození odmieta vojnu. Pacifista za ohrozením súpera vidí aj ohrozenie seba a preto hľadá riešenie aby ohrozený nebol nikto, aby vyhrali obaja. Ale neexistuje jedno riešenie na každé ohrozenie a preto je nutná pragmatická komunikácia agresora a obete na nájdenie riešenia. Prvým krokom je zistenie, čo agresor nevyhnutne potrebuje, za čo je ochotný stratiť všetko len aby to získal. Ak také niečo je a je to niečo, za čo je aj obeť ochotná stratiť všetko, tak pre pacifistu je vojna jediné riešenie. Ostatné prípady majú nevojenské riešenie.

V ohrození okrem vojnoštváčov a pacifistov existujú ešte zbabelci, ktorí pri ohrození sa ocitajú vo vojne a chcú ju ukončiť svojou porážkou. Tím nedarujem viac slov v blogu a nemusím sa bať, že sa ohradia.

 

Ako spacifikovať vojnoštváča? Najprv prečo. Ohrozenie obete môže byť pre mňa veľká strata. Ohrozenie agresora môže byť veľká strata. Mojim ohrozením môžu byť veľké vedľajšie straty, ktoré vznikajú pri vojne. Mojim ohrozením môže byť zatiahnutie do vojny niečoho čo je mi blízke. A keď nič z toho tak ohrozením môže byť zväčšovanie vojny, ktoré môže časom spôsobiť predošlé. A čím je vojna väčsia, tým väčšie ohrozenie mi hrozí. Ak je to ohrozenie už dosť veľké tak buď spacifikujem vojnoštváča, na ktorého mám dosah. Alebo budem ďalší vojnoštváč čo ide spôsobiť väčšiu škodu nepriateľovi a možno vyhrať vojnu. Alebo budem zbabelec a príjmem stratu z toho dosť veľkého ohrozenia a budem dúfať, že mi časom nevznikne väčšia strata.

 

Pri výbere pacifikácie vojnoštváča, úspech zahŕňa niekoľko neúspechov. Treba vedieť, že vojnoštváč chce ohrozenie súpera kým pacifista odmieta ohrozenie súpera. To spôsobuje u vojnoštváča nepríjemné pocity. Že sa mu pacifista „stavia“ do cesty. Že nemôže získať pacifistu ako spojenca. Že ho „zradil“. Že je „zbabelec“. Že pacifista „chce“ jeho porážku, lebo keď nemá prehrať súper, tak musí prehrať on. Prejaví sa to agresiou voči pacifistovi, štvaním proti nemu, osočovaním alebo izoláciou od neho. To sú tie neúspechy. Tieto neúspechy treba využiť. Poukázaním na tieto nepríjemnosti, že vojnoštváča chápeme a vysvetlením prečo ho chápeme a že trváme aby nebol v ohrození. Časom prestane proti nám bojovať a môže začať počúvať čo vravíme. Keď začne počúvať, ďalším krokom je aby pochopil, že keď je v ohrození súper, tak je v ohrození aj on. Aby s nami súhlasil, že najlepším riešením je aby v ohrození nebol ani súper a ani on. Môžeme ho otestovať navrhnutím bezpečnostných záruk pre súpera. Či sa dokáže o tom baviť. Potom sa môže začať hľadanie riešenia na dané ohrozenie. Pripomenutie ohrozenia bohužiaľ vojnoštváča opäť vtiahne do vojny a celý proces opakujeme, ale už s väčším pochopením vojnoštváča. Keď sa vojnoštváč časom dostane do stavu, že na ohrozenie už reaguje pragmatickou komunikáciou a hľadaním riešenia, spacifikovali sme vojnoštváča. Gratulujem. Hlavne vojnoštváčovi. Je to ťažké, ale dá sa to zvládnuť.

 

Pozor, pacifikácia vojnoštváča je náročná. Preto by sa mala robiť len keď pocit ohrozenia je významný. Rozhodne nie je cieľom, aby už neboli žiadny vojnoštváči. Vojnoštváči vždy boli a vždy budú. Myslím, že mladí ľudia sú náchylnejší. Len sa treba starať aby vojnoštváči významne neohrozovali ostatných.

EÚ ničí samu seba

28.05.2024

Európska únia myslí na Ukrajinu v zmysle pomoci za každú cenu. EÚ myslí na Rusko v zmysle porážky za každú cenu. No kto tú cenu zaplatí? EÚ a každý kto je jej súčasťou. Ak si niekto myslí, že v polke júna na mierovej konferencii sa uzavrie mier, je veľmi naivný. Mier dokážu uzavrieť len umiernené strany a to spoločne. A robí niečo EÚ aby umiernila strany konfliktu? [...]

Porozumenie alebo nenávisť

22.05.2024

Potláčaním porozumenia vnášame nenávisť do života. Už sa Vám stalo, že niekto koho poznáte spravil niečo zlé a vy Ste chápali prečo to spravil? Neschvaľovali ste to. Aj ste akceptovali dôsledky (obranu) voči tomu konkrétnemu činu. A len ste hľadali pochopenie prečo to spravil. Našli ste to možno správne, možno nie. Ale keby ste boli na jeho mieste tak by ste to spravili [...]

Sú zlí politici, média, či ľudia?

16.05.2024

Sú zlí politici, média, či ľudia? Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Nikto si nezaslúži nenávisť bez ohľadu na to aký je alebo čo robí. Ale čo keď niekto nespĺňa naše alebo niekoho iného očakávania? Alebo dokonca čo keď niekto ohrozuje nás alebo niekoho iného? Ani vtedy! V momente keď si začneme dávať výnimky a začneme niečo také tolerovať alebo nevšímať si u [...]

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

ONLINE: CNN: Rusi zmenili taktiku, bezprecedentne tlačia na energetiku Ukrajiny

23.06.2024 06:30

Rusko vyvíja veľký tlak na už aj tak otrasený energetický systém Ukrajiny. Zmenilo taktiku, predtým boli útoky menej presné a bolo ľahšie škody opraviť, píše CNN.

Americká vojenská loď Dwighta Eisenhowera, jemen

USA stiahli lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower z Červeného mora

23.06.2024 06:00

Americká armáda po niekoľkomesačnom nasadení stiahla z Červeného mora svoju lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower a jej sprievodné plavidlá.

ATACMS, rakety

Západné zbrane zmenili hru: Ukrajinci zatlačili Rusov. Uvoľnite nám ruky, vďaka ATACMS vyhráme, odkazujú z frontu

23.06.2024 00:00

Vojenskí velitelia volajú po zrušení obmedzení pre strely dlhého doletu.

potopenie, utopenie, plávanie, smrť, more, voda, ruka

V rybníku pri Hrušove sa topila dvojica, ženu vytiahli, muža sa nepodarilo zachrániť. Zrejme účinkoval alkohol

22.06.2024 20:44

Na miesto prišli aj hasiči - potápači z Rimavskej Soboty.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 267492x
Priemerná čítanosť článkov: 2367x

Autor blogu

Kategórie