Založ si blog

Vláda bez opory ľudu je totalitná vláda

Keď máme nezodpovednú vládu, tak buď treba voľby alebo veľký štrajk. Netreba zabúdať, že nežijeme v totalite ale v demokracii. Demokratická vláda je vláda ľudu, ktorá si vyžaduje aktívnu oporu ľudu. Vo voľbách si volíme vládu, ktorá by mala byť čo najzodpovednejšia voči ľudu. No voľby sú len každé 4 roky a preto je tu ešte možnosť veľkého štrajku ak zvolená vláda nie je dostatočne zodpovedná. Opora aby nebola ignorovaná, opora musí mať dostatočnú moc a preto štrajk musí byť naozaj veľký.
Pri štrajku musí byť zabezpečené informovanie vlády:
1) aké škody sú ľuďom spôsobované;
2) čo nezodpovedné robí vláda;
3) zodpovedné riešenia, ktoré ľudia potrebujú.
Vláda pri jednoznačných informáciach môže jednoznačne reagovať. Ak vláda informácie bude ignorovať a ľudí na štrajku je naozaj dostatok, vie že ľudia spravia čokoľvek aby ich vláda neignorovala.
Aktuálny problém je zvyšovanie cien, veľká neistota, hrozba vojny, možno aj jadrovej. Niekto veľké škody predvída, no niekto verí, že jeho sa to netýka. Preto štrajk príde až keď ľudia nejaké škody utrpia, alebo keď ich niekto presvedčí, že škody ho neminú. Keď sa podarí veľký štrajk dohodnúť, na zastavenie vojny budú potrebné tieto informácie pre vládu:
1) Vojna spôsobuje škody v biliónoch, platiť budeme aj my;
2) Vláda nesmie nijakým spôsobom vyžadovať neplatenú poslušnosť Ruska, t.j. nesmie sa správať totalitne, teda bez účasti Ruska rozhodovať čo je zodpovedné a aké su dôsledky. Niekto totalitu dokáže prijať (napr. Európa je podozrivá, že prijala totalitu USA), no zodpovedné je sa proti totalite brániť a nechceme aby sa Rusko bránilo voči nám.
3) Vláda musí jednoznačne vyžadovať spoločné rokovania s Ruskom o tom, čo je zodpovedné a aké majú byť dostatočné a vykonateľné dôsledky za budúce nezodpovedné konanie, tak aby to dávalo zmysel obidvom stranám. Takto sa dá ľahko dosiahnuť zodpovednosť a teda mier. Ak vyžadovanie je ignorované, treba zabezečiť aby nebolo. Ak Rusko potvrdilo, že takéto rokovania odmieta, musí byť mu jasné že sa zbavuje svojho práva vyjadriť sa a teda definovanie zodpovednosti a dôsledkov bude bez jeho účasti čo môže Rusko veľmi bolieť. Musí byť tiež zabezpečené, že keď Rusko neskôr prejaví záujem o pragmatické rokovania s cieľom zabezpečiť vzájomnú zodpovednosť, musia mu byť tieto rokovania umožnené.

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

2 kroky od jadrovej vojny

05.10.2022

Aby nebola vojna, ľudia mali šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti vo februári 2022. No postavili sa buď na stranu Ukrajiny alebo Ruska. Teraz majú ľudia šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti aby nebola jadrová vojna. No len čítam ako sa ľudia stavajú na stranu totálnej porážky Ruska alebo na totálnu porážku Ukrajiny. Čo sa musí stať aby sa ľudia poučili? [...]

Mier, vzťahy, odpovede má nový model

16.09.2022

Ako fyzika má štandardný model, ktorý sa mnohým nepáči ale funguje, tak aj sociológia má svoj nový exaktný model. Model je sformovaný za odporučeniami. Nefunguje vzťah? Opúšťanie a ubližovanie treba nahradiť oporou. Postupne a bezpečne sa odovzdajte a nebojte sa partnerovej nezodpovednosti, lebo s vašou oporou to časom zvládne. Nefunguje mier? Cieľ oslabiť alebo izolovať [...]

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 186734x
Priemerná čítanosť článkov: 2425x

Autor blogu

Kategórie