Založ si blog

Vláda bez opory ľudu je totalitná vláda

Keď máme nezodpovednú vládu, tak buď treba voľby alebo veľký štrajk. Netreba zabúdať, že nežijeme v totalite ale v demokracii. Demokratická vláda je vláda ľudu, ktorá si vyžaduje aktívnu oporu ľudu. Vo voľbách si volíme vládu, ktorá by mala byť čo najzodpovednejšia voči ľudu. No voľby sú len každé 4 roky a preto je tu ešte možnosť veľkého štrajku ak zvolená vláda nie je dostatočne zodpovedná. Opora aby nebola ignorovaná, opora musí mať dostatočnú moc a preto štrajk musí byť naozaj veľký.
Pri štrajku musí byť zabezpečené informovanie vlády:
1) aké škody sú ľuďom spôsobované;
2) čo nezodpovedné robí vláda;
3) zodpovedné riešenia, ktoré ľudia potrebujú.
Vláda pri jednoznačných informáciach môže jednoznačne reagovať. Ak vláda informácie bude ignorovať a ľudí na štrajku je naozaj dostatok, vie že ľudia spravia čokoľvek aby ich vláda neignorovala.
Aktuálny problém je zvyšovanie cien, veľká neistota, hrozba vojny, možno aj jadrovej. Niekto veľké škody predvída, no niekto verí, že jeho sa to netýka. Preto štrajk príde až keď ľudia nejaké škody utrpia, alebo keď ich niekto presvedčí, že škody ho neminú. Keď sa podarí veľký štrajk dohodnúť, na zastavenie vojny budú potrebné tieto informácie pre vládu:
1) Vojna spôsobuje škody v biliónoch, platiť budeme aj my;
2) Vláda nesmie nijakým spôsobom vyžadovať neplatenú poslušnosť Ruska, t.j. nesmie sa správať totalitne, teda bez účasti Ruska rozhodovať čo je zodpovedné a aké su dôsledky. Niekto totalitu dokáže prijať (napr. Európa je podozrivá, že prijala totalitu USA), no zodpovedné je sa proti totalite brániť a nechceme aby sa Rusko bránilo voči nám.
3) Vláda musí jednoznačne vyžadovať spoločné rokovania s Ruskom o tom, čo je zodpovedné a aké majú byť dostatočné a vykonateľné dôsledky za budúce nezodpovedné konanie, tak aby to dávalo zmysel obidvom stranám. Takto sa dá ľahko dosiahnuť zodpovednosť a teda mier. Ak vyžadovanie je ignorované, treba zabezečiť aby nebolo. Ak Rusko potvrdilo, že takéto rokovania odmieta, musí byť mu jasné že sa zbavuje svojho práva vyjadriť sa a teda definovanie zodpovednosti a dôsledkov bude bez jeho účasti čo môže Rusko veľmi bolieť. Musí byť tiež zabezpečené, že keď Rusko neskôr prejaví záujem o pragmatické rokovania s cieľom zabezpečiť vzájomnú zodpovednosť, musia mu byť tieto rokovania umožnené.

Vieme koľko stojí mier

19.10.2023

Nepotrebujeme robiť komplikovaný a presný výpočet, stačí zjednodušene. Najprv upresnenie služby „mier“. Tak ako sa môže niekto ocitnúť v požiari, tak oveľa častejšie sa môže niekto ocitnúť v konfliktej situácii. Ak pri požiari postupujeme správne, tak minimalizujeme škody na majetku a zdraví. Ak nesprávne, tak tie škody sa môžu aj zväčšiť. Aby sme [...]

Menej extrémizmu, menej vojen

15.10.2023

Všetci vieme, že rastie extrémizmus. Môžeme ho nazvať aj radikalizmus, terorizmus, fašizmus, a tak ďalej, pričom všetky tieto pojmy majú spoločnú vec. Tou spoločnou vecou je považovanie nejakého názoru za výnimočný a odmietanie iných názorov. A pritom je úplne jedno aký názor považujeme za výnimočný. Môže byť napríklad demokracia extrémistická? Môže byť [...]

„Ukážeme, že sa to dá lepšie“

11.10.2023

Liberáli dnes jasne prehlásili, že budú vláde strpčovať život, že budú tvrdo kritizovať, spoja sa s ostatnými opozičným stranami a ukážu, že sa to dá lepšie. Áno, všetko sa dá robiť lepšie. Nikdy nič nebude dokonalé. Liberálny volič sa ich hneď zastane, že boj patrí ku politike. Lenže obyčajný volič, boj nechce. Chce rešpekt, mier a slušný život a nie [...]

tank Abrams

Forbes o miliónových motoroch tankov Abrams na Ukrajine: Neradi zostávajú špinavé

30.11.2023 20:00

Dvakrát za deň musia posádky amerických tankov Abrams na Ukrajine vykonať istú procedúru, inak hrozí poškodenie motora za milión dolárov.

SR Banská Bystrica Donovaly Počasie Sneh BBX

Horské priechody Donovaly a Šturec uzavreli pre nákladnú dopravu

30.11.2023 19:09

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné.

kamióny, kolóny, hranice, vyšný komárnik, barwinek

Kolóna na východnej hranici má asi 20 kilometrov, samosprávy sa obávajú odpadu od kamionistov

30.11.2023 18:33

Kolóny kamiónov na východnej hranici sa tvoria v dôsledku protestnej blokády poľsko-ukrajinských hraničných priechodov poľskými dopravcami.

Jana Černochová, robert kaliňák

Kaliňák poďakoval Česku za velenie v brigáde NATO na Lešti, vznikla v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu

30.11.2023 18:20

Šéf slovenskej obrany ocenil český príspevok k ochrane slovenského vzdušného priestoru.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 218784x
Priemerná čítanosť článkov: 2431x

Autor blogu

Kategórie