Založ si blog

Je naša budúcnosť v rukách babrákov?

Škody v miliardách EUR a ďalší krok sú ešte tvrdšie sankcie západu a ešte viac ofenzívy z Ruska. Teda ešte viac škôd. Dokáže niekto takýto vývoj akceptovať?!

Úloha diplomatov je jasná. Budiť rešpekt a prinášať riešenia. No zasluhujú diplomati rešpekt keď riešením je viac ubližovania a viac problémov?!

Ak je diplomat pragmatik, riadi sa jednoduchým pravidlom. Rovnosť. Nesmie rešpektovať konverzáciu o tom, kto čo chce, nesmie akceptovať konverzáciu o ultimátach alebo dôležitosti nejakej strany. Žiadne povyšovanie alebo urážky by nemali byť vypočuté. Dôležité je aby veci fungovali, nie je dôležité kto čo chce. Pragmatický diplomat môže rešpektovať len konverzáciu o tom, ako z veľkého problému urobiť menší problém, alebo dokonca žiadny. Ak diplomat odíde z rokovania a problém sa nepodarilo zmenšiť, a ani spomaliť jeho rast, diplomat by mal byť uvoľnený zo služby. Rokovanie zlyhalo a bolo len stratou času. Ibaže by schopní diplomati neexistovali a zlyhania by sa využívali na výuku diplomatov.

Iná situácia je keď by k rokovaniu nedošlo, lebo druhá strana odmieta hľadať riešenia. Keď druhá strana problém nevidí a trvá na tom, čo chce. Vtedy je diplomat slabý, nevypočutý a potrebuje hľadať spojencov. Vtedy rokuje so zvyškom sveta. Teda keď nedokáže problém riešiť, snaží sa ho zviditeľniť. A robí to do vtedy kým druhá strana nepochopí, že naozaj je tu problém a treba pristúpiť k pragmatickým rokovaniam.

Najhoršia situácia je keď diplomat nedokáže nájsť dostatočné množstvo spojencov, keď rokovať nemôže ani so zvyškom sveta. Keď nikto nevidí problém vo vznikajúcich škodách a dá sa povedať, že tie škody sú skôr žiadúce. Môže to byť ako dôsledok, že v minulosti diplomat akceptoval škodu iných a odmietal riešiť ju. Opäť však platí, že keď problém sa riešiť nedá tak diplomat musí ho zviditeľniť, aj keď tie problémy robil on sám. Teda zviditeľniť, že škody sa akceptovať nemôžu a nemôže niekto odmietnúť hľadať riešenie a ak diplomat v minulosti odmietal škody riešiť, tak robil chybu. Lebo pri diplomacii nie je dôležité povyšovať sa alebo odsudzovať niekoho za minulosť, dôležité je veci vyjasniť, čo je v poriadku, čo nie a mať lepšu budúcnosť.

A náša budúcnosť je v rukách akých diplomatov? Zaslúžia si rešpekt našej vlády? Je mi veľmi zle keď naša vláda nemá problém s rastúcim napätím a sama sa pridáva k vzniku väčších škôd.

Pravdu? Žiadny človek sa nedožije . . .

09.01.2023

Pravdu? Každý človek funguje rovnako, žiadny sa nedožije dokonalosti a za vojny môže nevedomosť. Ako funguje človek? Ja mám riešenia. Ty máš riešenia. Každý ich má. Aby si človek presadil svoje, potrebuje moc. A tak veľká časť nášho života môže byť o získavaní moci. Ukážeme svoj úspech, znevážime úspech iného a čím hlasnejší budeme, čím väčšiu moc [...]

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

2 kroky od jadrovej vojny

05.10.2022

Aby nebola vojna, ľudia mali šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti vo februári 2022. No postavili sa buď na stranu Ukrajiny alebo Ruska. Teraz majú ľudia šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti aby nebola jadrová vojna. No len čítam ako sa ľudia stavajú na stranu totálnej porážky Ruska alebo na totálnu porážku Ukrajiny. Čo sa musí stať aby sa ľudia poučili? [...]

SR Malá Fatra vrch Čipčie počasie teplé turizmus ZAX

Najmenej mrazivých dní za 60 rokov. Január bol jeden z najextrémnejších v histórii

06.02.2023 15:36

Priemerná teplota dosiahla na košickom letisku najvyššie hodnoty za posledných 102 rokov.

Turecko Sýria Zemetrasenie Silné Obete

Moje deti tam zmrznú. Ľudia prehľadávajú trosky, pátrajú po preživších

06.02.2023 15:04

Záchranárske tímy i bežní ľudia pátrajú v neprajnom počasí v troskách tisícov domov po preživších i obetiach.

Lubomír Štrougal

Vo veku 98 rokov zomrel Lubomír Štrougal. Podľa historika bol pravou rukou Gustáva Husáka

06.02.2023 15:04, aktualizované: 15:41

Štrougal bol jednou z hlavných tvárí československej normalizácie.

Kirill

Ruský patriarcha Kirill pôsobil vo Švajčiarsku ako agent KGB

06.02.2023 14:40

Potvrdzovať to majú odtajnené dokumenty vo švajčiarskych národných archívoch. Ruská pravoslávna cirkev sa k záležitosti odmietla vyjadriť.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 191250x
Priemerná čítanosť článkov: 2452x

Autor blogu

Kategórie