Založ si blog

Critical error Slovenska

Kritická chyba je chyba systému, ktorá vážne ohrozuje systém.

Zdravý systém Slovenska zahŕňa občanov, vládu, ktorá pomáha a slúži občanom, a prezidenta, ktorý zas pomáha a slúži vláde. V takomto systéme občan žije tak dobre ako vláda vládne a vláda vládne tak dobre ako jej pomáha prezident. Takýto systém je potrebný keď občania si nevedia zvoliť dokonalú vládu.

Aktuálny systém Slovenska zahŕňa občanov, vládu, ktorá má pomáhať a slúžiť občanom a prezident, ktorý má pomáhať a slúžiť tiež občanom. Ku kvalite vláde nepomáha prezident, lebo ten konkuruje vláde a ku kvalite prezidenta nepomáha fakt, že aj prezident je občan, ktorý nemá kvalitnú vládu. Takýto systém nie je vhodný ani keď občania vedie zvoliť dokonalú vládu a dokonalého prezidenta, lebo konkurenčným bojom sa budú vzájomne oslabovať. Jedine, že by si rozdelili Slovensko a časti občanom by slúžil prezident a časti vláda.

Rozdelené Slovensko však nechceme a tak Slovensko má minimálne tri možnosti na zmenu. 

Prvá je voliť neschopného prezidenta a zároveň voliť dokonalú vládu. Neschopný prezident nebude schopný konkurovať vláde a dokonalá vláda nepotrebuje pomoc prezidenta. 

Druhá možnosť je vydať záplatu a dať povinnosť prezidentovi pomáhať a slúžiť vláde aj keď prezidenta si nevolila vláda, ale občania. Avšak záplata môže neskôr škodiť keď občania si neskôr zvolia neschopnejšieho prezidenta ako vládu. Ale potom môžu nasledovať ďalšie záplaty, kým sa systém nespraví.

Tretia možnosť pre Slovensko je opraviť kritickú chybu a teda nechať voľbu prezidenta na vládu. Oprava chyby by mala zahrňovať prevenciu chyby aby sa neopakovala a zároveň uvedomenie, že tá chyba nastala z nejakého dôvodu, ktorý prípadne treba vyriešiť lepšie. Asi to bola neschopnosť vlády si zvoliť vhodného prezidenta alebo len „rozmaznanie“ občanov, t.j. aby dostali čo najviac právomocí bez ohľadu aký to bude mať vplyv na ich budúcnosť.

Možností pre Slovensko je vždy viac. Napríklad, že by si občania volili len prezidenta a ten by slúžil občanom. No bolo by dobré keby toľká moc bola v rukách jedného človeka? A vedel by si on sám zvoliť dobrú oporu? Tá opora by bola jeden človek alebo veľká firma, proti ktorej občania nič nezmôžu?

Vážení frustrovaní europoslanci

12.04.2024

Vážené europoslankyne, vážení europoslanci, veľa slovákov nevidí rozdelenú Európu na západnú a východnú. Veľa slovákov nechce aby obyvatelia Európy umierali vo vojne. Ubližujeme tým Európe? Veľa slovákov je proukrajinských, zároveň prozápadných a zároveň aj proruských. Myslíme si, že mier môže byť len keď vyhrá Ukrajina a aj Rusko. Keď nebudú sa vytvárať [...]

Tvrdý odkaz vojnoštváčom

09.04.2024

Tento odkaz nemá ublížiť vojnoštváčom. Má ich vytiahnúť z vojny, do ktorej sa nechali zavliecť a nechali si ukradnúť zo srdca mier. Vážení vojnoštváči, koľko ľudí musí pre vás ešte umrieť aby sa splnil váš sen, že vojna bude mať porazeného?! Vojna nie je futbalový zápas kde v stávke sú tri body do tabuľky a zápas sa skončí za približne 2 hodiny. Vo vojne [...]

Prezidentské voľby alebo boj?

05.04.2024

Prezidentská kampaň bola taká špinavá, že bolo veľmi ťažké sa nenechať zatiahnúť do boja. Tým čo sa to podarilo, budú zajtra voliť prezidenta. Tí ostatní, tí bojovníci nebudú mať zajtra voľby ale boj o prezidenta. Občan by už konečne chcel mier, no možno dostane boj. Uvidíme.

zima, sneh, Chorvátsko, dedina, potok, rieka

Slnko vystriedal sneh. Teploty v Chorvátsku klesli za 24 hodín o takmer 30 stupňov

16.04.2024 23:46

Severné Chorvátsko zaznamenalo veľký teplotný pokles a sneženie, pričom v pondelok tam dosahovali teploty 28 stupňov Celzia.

trump, súd

Do procesu s Trumpom v kauze platieb pornoherečke vybrali šesť porotcov

16.04.2024 23:08

Celkovo by mohol výber poroty trvať týždeň. Desiatky potenciálnych porotcov totiž vyjadrili pochybnosti ohľadom svojej schopnosti zachovať si v procese nestrannosť.

Josep Borrell

EÚ pracuje na rozšírení sankcií voči Iránu po jeho útoku na Izrael

16.04.2024 21:21

Návrh verejne podporilo Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších členov EÚ. Súhlas s ním vyslovil aj šéf zahraničnej politiky EÚ Borrell.

NR SR, protest

Pred parlamentom sa zišli stovky ľudí. Protestovali proti zásahom do kultúry i životného prostredia

16.04.2024 19:48, aktualizované: 22:47

Poukázali na to, že vláda má vynakladať maximum úsilia, aby sa kľúčové piliere demokracie mohli rozvíjať slobodne, participatívne a udržateľne.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 252797x
Priemerná čítanosť článkov: 2385x

Autor blogu

Kategórie