Dohoda o neútočení – nezmysel roka

Útok, obrana, to všetko je dôsledok nahromadeného napätia. A dohoda o neútočení má byť dohoda, ktorá akosi zázrakom to napätie od-čaruje preč? Vážený ústavný činitelia, ak je to vo vašich silách, prosím občas sa zamyslite nad zmysluplnosťou vašich dohôd. Alebo ak je to nápad vašich poradcov, tak či sú platení za to aby vás podporovali v nezmysloch.

Vieme, že útok a obrana je dôsledok nahromadeného napätia. Vieme, že napätia sa vytvára nerešpektovaním druhého. A toto vie dokonca dieťa. Veď už v škôlke sa stretávame so šikanou. Najsmutnejšie na tom je, že ak niekto neustále nerešpektuje a jemne prekračuje hranice niekoho, hromadí napätie, ktoré raz musí vyústiť do hnevu toho druhého a ten hnev si všimne každý. Zatiaľ čo ten, kto nerešpektoval, ostáva bez povšimnutia alebo dokonca ako obeť. A takúto zaostalú taktiku nevyužívajú len deti v škôlke, ale aj politici a dokonca aj niektoré štáty.

Lenže každá taktika, má svoje slabiny. Totiž bez prekračovania hraníc nie je napätie a bez napätia nie je násilie. V mojom článku „Teória princípu všetkého“ som poukázal, že hranica bez zmeny nie je hranica. Teda aj keď niekto jemne prekračuje hranice, treba na to včas reagovať, skôr než sa dostaví hnev. Samozrejme, keďže cieľ je sa vyhnúť hnevu, tak nebudeme reagovať hnevom. Treba posilniť hranice, aby neboli prekračované. Tie hranice musia byť vzájomne prijateľné inak môžu byť ľahko ignorované. A rovnako tie osoby musia byť si navzájom dostatočne prijateľné. Lenže, to neznamená, že nebudú robiť nič, aby náhodou neurobili niečo čo by tomu druhému ublížilo. Preto obidve strany by mali používať dohodu „vzájomného rešpektu“, ktorá znie takto:

Ak ten druhý robí niečo neprijateľné pre mňa, mojim cieľom je spoločne nastaviť vzájomne akceptovateľné a viditeľné hranice.

Takéto hranice zabránia vytváraniu napätia. Takýto prístup nie je útok a je prijateľný pre obe strany. A čo keď niekto nesúhlasí s dohodou vzájomného rešpektu? Čo ak niekto trvá, že treba rešpektovať iba jeho hranice a spoločné hranice ho nezaujímajú? Čo ak vám niekto úmyselne bráni v cieli nastavovať a udržiavať vzájomné akceptovateľné hranice? Urobíte chybu ak budete rešpektovať niekoho, kto nechce rešpektovať vás. Treba poukázať na to, že niekto vás úmyselne chce nerešpektovať a využite pomoc iných aby príležitosť ubližovať vám nemal. Útek treba voliť, len keď nemáte silu na izoláciu neprispôsobivej osoby. Ak vy trváte na dohode „vzájomného rešpektu“ a niekto trvá na vlastnom „rešpekte“, mali by ste ten boj vyhrať. V ťažkých prípadoch by mal takýto človek skončiť vo väzení. Tam sa o jeho hranice postarajú mreže, či sa mu to páči alebo nie. A časom možno ten človek začne rešpektovať hranice. Nedá sa proti niečomu bojovať donekonečna.

Niektoré politické zriadenia sú prísne na dodržiavanie vzájomného rešpektu, iné menej. Tie prísnejšie nastavujú hranice pre všetkých. Lenže nie každému ubližuje to čo inému. Teda často krát sú hranice nastavené zbytočne a ľudia vyžadujú slobodu, dochádza k napätiu. V „slobodnejších“ krajinách, zas tie hranice sú častokrát privoľné. Dochádza k neprijateľnému konaniu a tiež dochádza k napätiu.

Podľa mňa cieľom politických zriadení by malo byť, učenie ľudí vzájomnému rešpektu, vďaka čomu si ľudia nastavia len také hranice aké budú nevyhnutné. Ale toto sa tak skoro nestane. Určite nie v dobe, keď ani politici sa nevedia navzájom rešpektovať.

Základná povinnosť

30.03.2025

Moc má slúžiť mieru a prosperite. Ak tomu tak nie je, tak povinnosťou ľudí je vytvoriť väčšiu moc, ktorá bude slúžiť mieru a prosperite. Ako vytvoriť takú moc? Návod neexistuje. Lebo keby návod aj bol, tak by ho niekto znežil aby tá moc slúžila jemu a nie mieru. A o čo sa ľudstvo už pokúsilo? 1) Dať moc vodcovi? – vodca môže začať zneužívať moc. Stačí [...]

Len demokracia prinesie mier

18.03.2025

Ukrajina má vlastnú predstavu o ceste akou ísť. A rovnako aj Rusko má vlastnú predstavu o svojej ceste. Žial jedna cesta potláča tú druhú. Keď jedna cesta sa snaží pretlačiť, druhá sa musí brániť, to je vojna. Naopak v demokracii, čo je vláda všetkých sa ide spoločnou cestou, nie vlastnou. Pravdou je, že ak niekto sa snaží pretlačiť cestu jednej strany, tak podporuje [...]

Koho najbližšie voliť?

07.03.2025

Chcem voliť skutočnú demokraciu. Chcem parlament, ktorí obsahuje koalíciu strán hľadajúcu spoločné riešenia a prípadne len takú opozíciu, ktorá nedokáže rešpektovať potreby iných, nedokáže byť otvorená spoločným riešeniam a preto len šíri nenávisť proti koalícii. Ignorovať potreby prepojené s nenávisťou takejto opozície je akceptovateľné. Chcem koalíciu [...]

pápež / Pope /

Britský kráľ Karol III. sa nečakane stretol s pápežom Františkom

09.04.2025 23:07

Stretli sa napriek tomu, že ich audienciu predtým oficiálne zrušili.

Tank

Kyjev spustil ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti. Chce tak obmedziť útoky Moskvy

09.04.2025 22:20

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že jeho krajina má záujem kúpiť „veľký balík“ amerických zbraní.

Francúzsko Le Penová kandidatúra odsúdenie

Urážky a fotka gilotíny. Senior sa vyhrážal sudkyni v prípade Le Penovej, dostal podmienku a pokutu

09.04.2025 22:10

Senior z parížskeho predmestia po vyhlásení rozsudku v prípade Le Penovej a zverejnil status „Čo si táto mrcha zaslúži“ s fotografiou gilotíny.

ČR / Česko / Czechia /

Českí policajti na hraniciach so Slovenskom pustili do krajiny kamión napriek zákazu. Čaká ich disciplinárka

09.04.2025 21:40

Zákaz súvisí s opatreniami proti slintačke a krívačke.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 129
Celková čítanosť: 304388x
Priemerná čítanosť článkov: 2360x

Autor blogu

Kategórie