Založ si blog

Pravidlá boja. Všetko je o nich.

Keď žijeme tak buď spolunažívame alebo bojujeme na to aby sme mohli nažívať buď spolu alebo bez. Keď bojujeme, tak chceme vyhrávať. Keď nevyhrávame, tak sa snažíme posilniť. Keď nevieme ako, snažíme sa s tým zmieriť. Keď nevieme tak utekáme do sveta, kde zosilnievať a vyhrávať vieme. A tohto lepšieho sveta sa len ťažko vzdáva. Kde takýto svet zohnať? Nie je nič ľahšie ako si nainštalovať hru, ktorá nám toto ponúka. No môže to byť aj šport, hazard, … čokoľvek kde môžeme silnieť a vyhrávať.

Úspech hier je teda jasný. Ale prečo sa to tak bežne deje?

Všetko je o boji. Resp. o pravidlách boja v bežnom živote. Lebo tie určujú kto vyhráva.

Bežný politik by nám povedal, že pravidlá boja sú jasné, že žijeme v demokracii. Teda väčšina porazí menšinu. Čiže má si človek robiť podporu, známosti a rozbíjať väčšie skupiny? Niekto ďalší povie, že boj vyhrávajú peniaze. Treba byt bohatý, kradnúť? Niekto zas povie, že vyhráva ten kto sa zbaví konkurencie. Treba sa zbavovať lepších? Rovnakú motiváciu majú ľudia čo si nepriznajú chybu, čo sú najmúdrejší, čo nedajú pokoj, ale aj tí čo sú na strane niekoho o kom si myslia, že prehrať nemôže. No väčšinou nikto nám nepovie ako pravidlá boja fungujú. Potom človek sa učí z toho čo vidí alebo čo mu ponúka televízia napríklad. Človek napríklad vidí, že silnejší poráža slabších. Teda treba bojovať len so slabšími? Niekto netuší ako boj funguje a jednoducho prehru len neznesie. O tomto by sa dalo veľmi veľa písať. Lebo žijeme v dobe zmätenej.

Chcelo by to jednotné pravidlo boja, ktoré by dokázal prijať každý. Pravidlo boja kde nikto neprehrá. Prehrávať nechce nikto. Riešenie však existuje. Cieľom evolúcie je spolunažívanie. A v spolunažívaní nikto neprehráva.

Riešením je teda pravidlo, ktoré hovorí, že v boji vyhráva ten, kto chce spolunažívať. Ten kto neočakáva prehru druhého. Kto očakáva prehru, mal by byt porazený aby dostal príležitosť hľadať spôsob ako spolunažívať a najbližší boj už neprehral.

Napríklad by mal prehrať rodič, ktorý trvá na tom aby dieťa ostalo o hladné a dieťa sa tomu nevie prispôsobiť, musí s tým bojovať. Naopak by mal vyhrať rodič ak dieťa trvá na tom aby rodič ho neustále obskakoval a rodič sa nevie tomu prispôsobiť, bojuje s tým. Pod prehrou sa chápe taká zmena, aby boj prestal. Teda napríklad zmena pôsobenia (napr. ospravedlnenie) alebo napríklad prerušenie pôsobenia odlúčením. Nešťastné je keď dvaja vzájomne očakávajú utrpenie druhého, vtedy by mali prehrať obaja. Takisto prehrať by mala aj väčšina, keď tlačí menšinu do niečoho s čím musí bojovať. No nebudú sa tu popisovať všetky boje.

A kde je teda pes zakopaný? Neexistuje nič ťažšie ako siahnuť na niekoho pravidlo, podľa ktorého žije a ktorému sa celý život prispôsobuje. Môže mat ľudstvo akékoľvek dobré pravidlo pre každého, no presadiť ho potrebuje toľko sily aby boli porazené všetky ostatné pravidlá, ktoré ľudstvu nedoprajú spolunažívanie.

Tak držme ľudstvu palce nech sa to niekedy podarí. Aby ľudia mohli spolunažívať najskôr sami so sebou a neskôr aby vo väčšej sile si ľahko poradili aj s koronou, klímou a ďalšími nepriateľmi, ktorým prehra ľudstva vôbec neprekáža 😉

No zároveň je mi veľmi smutno keď vidím, toľkú nenávisť voči súčasnému premiérovi Igorovi, ktorý je silným zástancom konsenzu. Veď nikoho lepšieho, kto zastáva konsenzus, zatiaľ nemáme. Konsenzus je naša lepšia budúcnosť. V konsenze neprehráva nikto. Nepokazme si to.

Ako zachrániť ľudstvo?

26.07.2020

Máte pocit, že rastie napätie? Medzi lídrami, voči službám, voči dodávateľom, v partnerských životoch, kvôli klíme, kvôli korone, … To je preto, že nedochádza k potrebnému prispôsobovaniu. A keď bude napätie dostatočne veľké tak to buchne. Dôjde k tak agresívnym zmenám, aby sa veci dostatočne zmenili na to, aby k tomu prispôsobovaniu dochádzalo inak, keď to [...]

Odstúpenie Matoviča? Čo vraví veda?

18.07.2020

Máme konflikt. Mocný muž, pán premiér a nekončiaca predstava, že je zlodej. Skopíroval časť svojej diplomovej práce. Dôležitá časť článku je s „ALE“. Budem veľmi stručný a budem sa opierať o evolučnú teóriu, o jej cieľ spolunažívať. Spomínaný konflikt má dve strany. Pán premiér pôsobí na ľudí ako zlodej, čomu sa ľudia nevedia prispôsobiť. [...]

Igor, do kedy budeme toto trpieť?

17.07.2020

Našla sa nepríjemnosť a niekto sa ju snaží nafukovať aby mohol rozbíjať vládu, držať ľudí v strachu, šikanovať politikov. Čo keby sme si týchto neprajníkov nevšímali a začali konečne hľadať kde je problém a potom hľadať riešenie? Diplomové práce nie sú v poriadku. Čo teraz? Bude sa dávať lepší pozor aby boli lepšie? Ideme zlepšiť školy? Alebo ideme robiť [...]

George Soros, Nadácia otvorenej spoločnosti

Soros: Európa je zraniteľnejšia ako USA, ktoré majú dlhú históriu demokracie

12.08.2020 22:10

Miliardár sa domnieva, že svet sa pre koronavírus ocitol v najhoršej kríze od druhej svetovej vojny.

Election 2020 Biden VP

Farebný lotosový kvet. Biden si vybral protipól

12.08.2020 18:26

V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová stala americkou viceprezidentkou.

NAKA

Vyšetrovateľ navrhuje väzbu pre troch mužov zadržaných pri akcii Šašovia

12.08.2020 18:19, aktualizované: 18:53

Obvinení sa mali podieľať na výrobe hudobných albumov s extrémistickou tematikou.

Igor Matovič

Matovič nevidí problém v zmluve medzi Tiposom a Fun rádiom

12.08.2020 17:58

Opozičný Smer a mimoparlamentná strana Dobrá voľba v sobotu poukázali na zmluvu medzi štátom a firmou Kollára.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 8136x
Priemerná čítanosť článkov: 1162x

Autor blogu

Kategórie