Založ si blog

Pravidlá boja. Všetko je o nich.

Keď žijeme tak buď spolunažívame alebo bojujeme na to aby sme mohli nažívať buď spolu alebo bez. Keď bojujeme, tak chceme vyhrávať. Keď nevyhrávame, tak sa snažíme posilniť. Keď nevieme ako, snažíme sa s tým zmieriť. Keď nevieme tak utekáme do sveta, kde zosilnievať a vyhrávať vieme. A tohto lepšieho sveta sa len ťažko vzdáva. Kde takýto svet zohnať? Nie je nič ľahšie ako si nainštalovať hru, ktorá nám toto ponúka. No môže to byť aj šport, hazard, … čokoľvek kde môžeme silnieť a vyhrávať.

Úspech hier je teda jasný. Ale prečo sa to tak bežne deje?

Všetko je o boji. Resp. o pravidlách boja v bežnom živote. Lebo tie určujú kto vyhráva.

Bežný politik by nám povedal, že pravidlá boja sú jasné, že žijeme v demokracii. Teda väčšina porazí menšinu. Čiže má si človek robiť podporu, známosti a rozbíjať väčšie skupiny? Niekto ďalší povie, že boj vyhrávajú peniaze. Treba byt bohatý, kradnúť? Niekto zas povie, že vyhráva ten kto sa zbaví konkurencie. Treba sa zbavovať lepších? Rovnakú motiváciu majú ľudia čo si nepriznajú chybu, čo sú najmúdrejší, čo nedajú pokoj, ale aj tí čo sú na strane niekoho o kom si myslia, že prehrať nemôže. No väčšinou nikto nám nepovie ako pravidlá boja fungujú. Potom človek sa učí z toho čo vidí alebo čo mu ponúka televízia napríklad. Človek napríklad vidí, že silnejší poráža slabších. Teda treba bojovať len so slabšími? Niekto netuší ako boj funguje a jednoducho prehru len neznesie. O tomto by sa dalo veľmi veľa písať. Lebo žijeme v dobe zmätenej.

Chcelo by to jednotné pravidlo boja, ktoré by dokázal prijať každý. Pravidlo boja kde nikto neprehrá. Prehrávať nechce nikto. Riešenie však existuje. Cieľom evolúcie je spolunažívanie. A v spolunažívaní nikto neprehráva.

Riešením je teda pravidlo, ktoré hovorí, že v boji vyhráva ten, kto chce spolunažívať. Ten kto neočakáva prehru druhého. Kto očakáva prehru, mal by byt porazený aby dostal príležitosť hľadať spôsob ako spolunažívať a najbližší boj už neprehral.

Napríklad by mal prehrať rodič, ktorý trvá na tom aby dieťa ostalo o hladné a dieťa sa tomu nevie prispôsobiť, musí s tým bojovať. Naopak by mal vyhrať rodič ak dieťa trvá na tom aby rodič ho neustále obskakoval a rodič sa nevie tomu prispôsobiť, bojuje s tým. Pod prehrou sa chápe taká zmena, aby boj prestal. Teda napríklad zmena pôsobenia (napr. ospravedlnenie) alebo napríklad prerušenie pôsobenia odlúčením. Nešťastné je keď dvaja vzájomne očakávajú utrpenie druhého, vtedy by mali prehrať obaja. Takisto prehrať by mala aj väčšina, keď tlačí menšinu do niečoho s čím musí bojovať. No nebudú sa tu popisovať všetky boje.

A kde je teda pes zakopaný? Neexistuje nič ťažšie ako siahnuť na niekoho pravidlo, podľa ktorého žije a ktorému sa celý život prispôsobuje. Môže mat ľudstvo akékoľvek dobré pravidlo pre každého, no presadiť ho potrebuje toľko sily aby boli porazené všetky ostatné pravidlá, ktoré ľudstvu nedoprajú spolunažívanie.

Tak držme ľudstvu palce nech sa to niekedy podarí. Aby ľudia mohli spolunažívať najskôr sami so sebou a neskôr aby vo väčšej sile si ľahko poradili aj s koronou, klímou a ďalšími nepriateľmi, ktorým prehra ľudstva vôbec neprekáža 😉

No zároveň je mi veľmi smutno keď vidím, toľkú nenávisť voči súčasnému premiérovi Igorovi, ktorý je silným zástancom konsenzu. Veď nikoho lepšieho, kto zastáva konsenzus, zatiaľ nemáme. Konsenzus je naša lepšia budúcnosť. V konsenze neprehráva nikto. Nepokazme si to.

Pravdu? Žiadny človek sa nedožije . . .

09.01.2023

Pravdu? Každý človek funguje rovnako, žiadny sa nedožije dokonalosti a za vojny môže nevedomosť. Ako funguje človek? Ja mám riešenia. Ty máš riešenia. Každý ich má. Aby si človek presadil svoje, potrebuje moc. A tak veľká časť nášho života môže byť o získavaní moci. Ukážeme svoj úspech, znevážime úspech iného a čím hlasnejší budeme, čím väčšiu moc [...]

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

2 kroky od jadrovej vojny

05.10.2022

Aby nebola vojna, ľudia mali šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti vo februári 2022. No postavili sa buď na stranu Ukrajiny alebo Ruska. Teraz majú ľudia šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti aby nebola jadrová vojna. No len čítam ako sa ľudia stavajú na stranu totálnej porážky Ruska alebo na totálnu porážku Ukrajiny. Čo sa musí stať aby sa ľudia poučili? [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 191265x
Priemerná čítanosť článkov: 2452x

Autor blogu

Kategórie