Založ si blog

Od Darwina o krok ďalej

Nižšie sú skopírované princípy Darwinovej teórie z Wikipédie. Na to je aplikovaný pohľad cez zákonitosť energie a nakoniec je odvodená nová teória s praktickým pohľadom.

 

Darwinova teória stojí na princípoch:
* Jedince v populácii sú mierne odlišné (variabilné). Ich prežitie nie je náhodné, ale dochádza k neustálemu boju o život, pričom objektívne podmienene (zákonite) prežijú len organizmy, ktoré sú lepšie prispôsobené prírodným podmienkam ako ich konkurenti.
* Dochádza teda k prirodzenému výberu, vďaka ktorému sa prispôsobenie organizmov postupne zvyšuje.

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

Najpoužívanejšia dokázaná zákonitosť, o ktorú sa opiera matematika alebo Einsteinova teória relativity, je Zákon zachovania energie. Z nej neúspešný boj o život (smrť) nemožno chápať, že ide o nejaký zánik (energie). Ale tak, že dôjde k takej premenne energie organizmu, kde nová forma energie nebude pôsobiť tak, ako je pôsobenie živého organizmu. Problémom Darwinovej teórie je, že prehraný boj, zmena pôsobenia je všeobecne prirovnávaná k neúspechu jedinca predurčeného na zánik. A pritom práve naopak, zmena pôsobenia je znakom evolúcie.

 

Vezmime si slušne vybaveného borca, ktorý denne maká na svojej fyzickej výbave a priemerného jedinca, ktorý to nepotrebuje, no myslí mu to. Obaja chcú prejsť horiacim poľom, čo spáli všetko živé. Je to prírodná podmienka. V takomto prípade možno oheň prežiť ak výbava jedinca je dostatočná (napr.ohňuvzdorná alebo oheň likvidujúca, …). Teda jedinec sa dokáže prispôsobiť pôsobeniu ohňa a nedôjde k premene jedinca na popol, emisie a iné formy energie. Inou možnosťou je výbava, ktorá dokáže zmeniť vôľu jedinca a nevystaviť ho pôsobeniu ohňa. V tomto prípade priemerný jedinec sa ohňu nevystaví a otázne je či prežije borec, ktorý na prvý pohlaď je lepšie fyzicky vybavený a pravdepodobne sa nechce stavať do rovnosti s priemerným jedincom. Záverom je, že nič také ako všeobecne lepšie prispôsobený jedinec neexistuje. Dá sa byť len lepšie prispôsobený na danú situáciu vďaka výbave vhodnej pre danú situáciu. Je to relatívne, ako by povedal Einstein. Vytváranie nerovnosti medzi ľudmi nemá vedecké opodstatnenie.

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

Pre vytvorenie všeobecnej teórie je potrebné sa oprieť o energiu a jej zachovanie, tak ako to urobil Einstein. Lebo nič všeobecnejšie ako energia neexistuje. Znenie princípov teórie je potom nasledujúce:
   * Zachovanie schopnosti špecificky pôsobiť nie je náhodné, ale dochádza ku stretom s inými pôsobeniami, pričom objektívne podmienene (zákonite) sa záchova len také pôsobenie, ktorému sa dokážu prispôsobiť tieto iné pôsobenia. Ak sa mu nedokážu prispôsobiť tak svojim pôsobením prispôsobujú toto špecifické pôsobenie a dochádza k jeho zmene tak aby sa mu dalo prispôsobiť, dochádza k evolúcii.
  * Dochádza teda k prirodzenému výberu, vďaka ktorému sa prispôsobenie organizmov postupne zvyšuje.

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

Vezmime si organizmus a jeho pôsobenie, ktoré nedokáže zmeniť. Potom prežitie tohto pôsobenia je vystavené neustálemu boju o život. Prežije len vtedy, ak je dostatočne silné na to, aby sa iné pôsobenia dokázali prispôsobiť. Pre zjednodušené použitie všeobecnej teórie, toto pôsobenie je pomenované ako Darwinove pôsobenie. Človek Darwinove pôsobenie používa napríklad na napĺňanie potrieb, keď rovnosť je neprijateľná. Ide o násilné pôsobenie, lebo iným pôsobeniam nedáva možnosť výberu.

 

Opäť si vezmime organizmus a jeho pôsobenie, ktoré sa však dokáže prispôsobiť nie len vlastným potrebám, ale aj potrebám iných pôsobení za predpokladu, že rovnosť je akceptovateľná. Nie je potreba ďalšieho prispôsobovania sa a teda nedochádza k boju. Nastáva rovnováha, ktorá je podmienkou pre vytvorenie väzby. Pre zjednodušené použitie všeobecnej teórie, toto pôsobenie je pomenované ako Twainovo pôsobenie. Človek Twainovo pôsobenie používa na spolunažívanie s okolitým prostredím. Ide o ohľaduplné pôsobenie, lebo s inými pôsobeniami sa dava do rovnosti a berie na ne ohľad.

 

Opakom Darwinovho pôsobenia je opäť Darwinove pôsobenie. Ide o pôsobenie, ktoré organizmus nedokáže zmeniť, no dokonale ho mení iné silnejšie pôsobenie. Prežitie takéhoto pôsobenia zavisí od škodlivosti silnejšieho pôsobenia. Človek takéto opačné Darwinove pôsobenie používa keď iné pôsobenie je úplne neškodné, a práve naopak, napĺňa potreby organizmu, rovnosť je tiež neprijateľná. Ide tiež o násilné pôsobenie, lebo iným pôsobeniam nedáva možnosť výberu.

Pravdu? Žiadny človek sa nedožije . . .

09.01.2023

Pravdu? Každý človek funguje rovnako, žiadny sa nedožije dokonalosti a za vojny môže nevedomosť. Ako funguje človek? Ja mám riešenia. Ty máš riešenia. Každý ich má. Aby si človek presadil svoje, potrebuje moc. A tak veľká časť nášho života môže byť o získavaní moci. Ukážeme svoj úspech, znevážime úspech iného a čím hlasnejší budeme, čím väčšiu moc [...]

Postup EÚ, ktorý ohrozuje každého z nás

08.10.2022

Vojna na Ukrajine nás finančne poškodzuje a ohrozuje našu budúcnosť ak by sme museli bojovať vo vojne alebo byť obeťou nejakého vojenského útoku, ba dokonca jadrového útoku. Rusko koná nezodpovedne, o tom niet pochýb. No nezodpovednosť na svete vždy bola a vždy bude a preto je doležité ako sa k nej postaviť. V demokracii platí, že voči nezodpovednosti sa koná [...]

2 kroky od jadrovej vojny

05.10.2022

Aby nebola vojna, ľudia mali šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti vo februári 2022. No postavili sa buď na stranu Ukrajiny alebo Ruska. Teraz majú ľudia šancu postaviť sa na stranu zodpovednosti aby nebola jadrová vojna. No len čítam ako sa ľudia stavajú na stranu totálnej porážky Ruska alebo na totálnu porážku Ukrajiny. Čo sa musí stať aby sa ľudia poučili? [...]

SR Malá Fatra vrch Čipčie počasie teplé turizmus ZAX

Najmenej mrazivých dní za 60 rokov. Január bol jeden z najextrémnejších v histórii

06.02.2023 15:36

Priemerná teplota dosiahla na košickom letisku najvyššie hodnoty za posledných 102 rokov.

Turecko Sýria Zemetrasenie Silné Obete

Moje deti tam zmrznú. Ľudia prehľadávajú trosky, pátrajú po preživších

06.02.2023 15:04

Záchranárske tímy i bežní ľudia pátrajú v neprajnom počasí v troskách tisícov domov po preživších i obetiach.

Lubomír Štrougal

Vo veku 98 rokov zomrel Lubomír Štrougal. Podľa historika bol pravou rukou Gustáva Husáka

06.02.2023 15:04, aktualizované: 15:41

Štrougal bol jednou z hlavných tvárí československej normalizácie.

Kirill

Ruský patriarcha Kirill pôsobil vo Švajčiarsku ako agent KGB

06.02.2023 14:40

Potvrdzovať to majú odtajnené dokumenty vo švajčiarskych národných archívoch. Ruská pravoslávna cirkev sa k záležitosti odmietla vyjadriť.

janzilka

Viete čo je dobré na všeobecných teóriach? Skoro nič :) Vďaka svojej všeobecnosti, sú síce na všetko a pre všetkých, ale to znamená, že sú veľké a komplikované. Prispôsobiť sa im je veľmi ťažké. No bez nich by neboli tie jednoduchšie teórie, praktické rady alebo postupy aby niečo naozaj dobre fungovalo. Ak vám niečo nefunguje a nikto vám nevie pomôcť, tak snažiť sa pochopiť niečo všeobecnejšie je dobrá cesta. Robí to každý z nás.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 191252x
Priemerná čítanosť článkov: 2452x

Autor blogu

Kategórie